Son iki sezondur Bursaspor U21 Takımının kazandırdığı bir şampiyonluk ve devamında Süper Kupa, bir de averajla kaçan şampiyonluğu, U19 Takımımızın geçen sezon averaj ile bir önceki sezon 1 puan fark ile şampiyonluğu kaçırarak sezonu ikincilik ile kapatması, Yeşil Bursa’nın geçen sezon play-off’u son iki haftaya kadar kovalaması derken Bursaspor altyapısı üst kategorilerde 96-97 jenerasyonları ile müthiş bir ivme yakalamıştı.

 

Bu sezona baktığımız zaman durumlar geçen iki seneye bakış pek iç açıcı gözükmüyor. 1995 jenerasyonundan A Takım düzeyinde yeteri kadar faydalanamamamız apayrı bir yazı konusu olacak düzeyde pişmanlıklar içeriyor, 1996-97 de ise en azından Yeşil Bursa ağırlıklı olmak üzere aldığımız faydayı biraz daha üst seviyelere çıkardığımızı düşünüyorum. Sonraki jenerasyonlardan bu kadar fayda sağlar mıyız ? açıkçası yakın gelecekte çok mümkün gözükmüyor.

 

Küçük bir örnek verecek olursak 2012-13 sezonunun ilk yarısı boyunca U21 ila U14 kategorileri arasındaki Mili Takımlara 26 oyuncu yollamış bir Bursaspor var iken bu sezon bu sayı 6. Bandırmaspor’a kiraladığımız Okan Kocuk ile birlikte Ümit Milli Takıma giden 1997’li  Muhammed, Ertuğrul, Furkan Emre ve Kubilay bir de U15 Milli’ye davet alan 2000’li Zeynullah Türkay. Bu listeyi bile hala 1997 jenerasyonu ayakta tutuyor.

Geçtiğimiz sezon başında Gençlik Geliştirme Program Sorumlumuz Mesut Ünal ile Bursaspor Akademi adına yaptığımız röportajda altyapıya 40 yeni oyuncu katıldığını aktarmıştı bizlere. Daha sonra Ekim ayında Mesut Hoca ile yollar ayrılmış  göreve Taygun Erdem getirilmiş ve 5 ay sonra ise bu sefer Taygun Erdem ile yollar ayrılıp Adnan Örnek bu göreve getirilmişti. Baktığımız zaman bu sezon başında da Bursaspor altyapısına 43 yeni oyuncu katıldığını görüyoruz. Sonuç olarak Bursaspor altyapısı son iki sezonda 83 yeni futbolcu adayına kucak açmış.  6 farklı kategoride mücadele eden Vakıfköy’de 170’e yakın futbolcu kardeşimiz olduğunu düşünürsek ortada müthiş bir kabuk değişimi var demektir. Yapılan bu aşı ne derece başarılı olacak ne derece tutacak zamanla hep birlikte göreceğiz. Ancak geçiş sürecinin sancılı olacağı gayet aşikar.

 

Şu anda Adnan Örnek ile başlayan yeni bir dönem var Vakıfköy’de ve son zamanlarda yazılıp çizilen Avrupa kulüpleri ile iş birliği haberleri gündemde. Açıkçası daha öncede bir çok kez okuduğumuz haberler, umarım bu sefer haber satırlarından öteye geçilerek somut adımlar görürüz. ‘’Dortmund ile iş birliği’’ güzel başlık ama devamı ?  İş birlği ifadesinin açılımı Adnan Örnek’in Dortmund tesislerinde yaptığı incelemeden ibaret midir yoksa ‘’2000’li oyuncumuz Zeynullah Türkay 2017-18 sezonunda Borussia Dortmund altyapısında ter dökecektir’’ mi ? Veyahut  Bursaspor U17 Takımı devre arasında İngiltere’de x,y,z takımlarının U17 Takımları ile bir turnuvaya katılacak mıdır ?

Açıkçası ben Milli Takım kadrolarının genelde adalet kavramından biraz uzak oluşturulduğunu düşünsemde Mili Takıma oyuncu verememizden bağımsız olarak 1998 ve devamındaki kategorilerin biraz daha üzerlerine düşmemiz gerektiğini düşünüyorum. Umut vaad eden, çok iyi olmasını beklediğim oyuncularımız var elbette bu kategorilerde ancak Bursaspor altyapısı her zaman kendi kategorisinde en iyiyi hedeflemeli ve bu doğrultuda hamleler yapmalı.  Adnan Örnek gibi tecrübeli bir isim ile umarım bu değişim ve çıtayı tekrar yukarı taşıma süreci meyvelerini en kısa sürede verir.