Bursasporumuz galip, hafta sonu tatili, tatil gibi tatil. Moral bozukluğuyla spor programlarının pas geçilmediği, gazetelere küsülmeyen bir Cumartesi, Pazar… Yüzler tebessümlü, keyifler ideal kıvamda. Artık bu koca hafta güzel geçer ne mutlu bizlere.

Sportif başarı günlük moral motivasyon için illa ki çok önemli. Ama her zaman söyler her fırsatta da yazarım; takımın teknik analizi, hocanın taktiksel başarı grafiği, oyuncuların günlük, haftalık form durumu vb. konular aslında skorlara direkt etki etmesiyle günümüzü fazlasıyla ilgilendiren önemli hususlar olsa da en az bu konular kadar önemli, atlanmaması ve odaklanılması gereken başka konulara da kafa yormak durumundayız. Otursak üzerine kitap yazacağımız kadar derin bu kritik konular en özet haliyle;

1- Bursa ve Bursaspor değerlerinin korunması ve geleceğe taşınabilmesi

2- Bursa ve Bursaspor sevgisinin gelecek nesillere, hızla büyüyen şehirde yaşayan genç yaşlı Bursa halkına taşınabilmesi

Şehrimize dair önemli bir değer Bursa Atatürk Stadı’nın son durumuna ilişkin kritik bir haber okuduk hafta sonu yerel basında. Kolay mı? Bir çoğumuzun ömrünü tükettiği, acısıyla tatlısıyla en unutulmaz anılarına ev sahipliği yapan ve şüphesiz ki şehirdeki konumu itibariyle Bursa’da Bursasporluluk kültürünün bu günlere gelmesinde en büyük katkıyı sağlayan yerden, mabedimizden bahsediyoruz.

İdarenin komple yıkılması kararının mahkemece iptal edilmesinden sonra şimdilerde bu kez kapalı tribünün aynen muhafaza edileceği ve diğer tribünlerin sadece üst kısımlarının yıkılarak stadın yaklaşık 15 Bin kapasite ile bir amfi tiyatro şeklinde muhafaza edileceği söyleniyor.

Açıkçası şuan maçlarımız Bursa Büyükşehir Belediye Stadyumu’nda oynanmaktayken eski stadın mevcut haliyle adeta terk edilmiş gibi çürümeye bırakılmış olması beni de üzmekteydi. Yani Bursa Atatürk Stadı ya en iyi şekilde bakım ve güzelleştirmeyle bir stat olarak orada var olmalıydı ya da ciddi dokunuşlarla, bir şekilde adına yakışır hale getirilmeliydi. Yönetenlerde gözlediğimiz ilk seçeneğin olamayacağı yönündeki kararlılık karşısında en azından ikinci seçeneğin layıkıyla yerine getirilmesinin takibini bir Bursalı ,bir kent sevdalısı olarak kendimize görev edinmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Şuan açıklandığı gibi Bursa Atatürk Stadı, farklı bir misyonla ama yine de 15 Bin kapasite ile varlığını orada sürdürecekse kesinlikle ismini kaybetmemelidir. Stadyum, Bursa ve Bursaspor değerleriyle gelecek nesillere taşınmalıdır. Yıllar sonra dahi Setbaşı’ndan Altıparmak’a yürüyen gençler stadın olduğu yere geldiğinde layıkıyla büyüklüğü oraya yansıtılacak Teksas tribününü orada görebilmeli, o anıları orada yaşayabilecek sunumlara ulaşabilmelidir.  Atamızın 1926 yılında yapmış olduğu bin lira bağış ile hayata adım atan, bugün aramızda olmayan, bu dünyadan göçen bir çok büyüğümüz için bir ömrü, on binler için de geçmiş denince anılarının en renkli sayfalarına tanıklık eden bu stat, adına, şanına, Bursa şehri için ifade ettiği anlama yakışır şekilde bizi bir ömür yerinde kucaklamalıdır.

Yine bölgedeki meydan projesi anılırken Bursa Atatürk Stadı’yla birlikte, Bursa Atatürk Kapalı Spor Salonu ve hatta Bursa Atatürk Lisesi’nin de yıkılması konuşulmuş, yazılıp çizilmişti. Projede son durumu bilmiyorum. Ama Ata’mızın adının geçtiği bu yerler güzelleşme ve güncelleme adına yıkılıp tarih olacaksa o meydana da “Bursa Atatürk Meydanı” isminin verilmesini istemek en doğal hakkımız diye düşünüyorum. Bursalılar olarak en azından bunun temini için artık insiyatif alma zamanıdır.

Ticari kaygılardan uzak, şehrimize değer katacak modern bir meydan ve anıları yaşayabildiğimiz, gelecek nesillere de aidiyet duygusunu taşıyabilecek temsili bir stat; Bursa Atatürk Meydanı ve Bursa Atatürk Stadı… Buna kim hayır diyebilir ki?