Bursaspor Basketbol iki sene önce Çekirge deki ufak salonda Bostanlı maçına çıktığında “Elbet bir gün Eurolig de Pana deplasmanı yapacağız.” hayali kuranların kurduğu ve temeli Bursa’daki çok sağlam basketbol kültürüne dayanan bir takım. Takım satın alıp üst liglerden başlamak yerine mücadele edip ligleri tek tek geçerek 5 sene içinde Basketbol Süper Ligi nde Avrupa için mücadele eden takımı oluşturmayı seçti Bursaspor camiası. Pasoligi protesto edip futbol maçlarına gitmeyen tribüncüler için tutunacak en sağlam dal oldu basketbol takımı. Hedefler ve hayaller doğrultusunda pasolig bir gün kalksa bile bu desteğin azalmayacağını, basketbol tribününün bir kültür olarak büyüyerek devam edeceğini de belirtmek lazım.

    Bursaspor Basketbol, maddi imkanlar dahilinde yabancılarını Balkanlar’dan seçerek TBL nin genel ABD li zenci basketbolcu tercihlerine ters bir kadro yapılanmasını tercih etti. Ligin tecrübeli yerlilerini de kadrosuna katarak play off için iddialı, devamında da mücadele ederek üst ligi zorlayacak bir takım kurdu.

Ligin ilk maçında beklenenden çok iyi performans gösteren Bandırma Kırmızı yı taraftarın desteği ile yendik. 2. Hafta ligin favorilerinden Afyon da rakibin yüksek yüzdeli hücumuna karşı istediğimiz savunmayı yapmayınca kaybettik. 3. Hafta evimizde seyircisiz maçta İstanbulspor a kaybettik. Bu maçta taraftarımızın önemi bir daha ortaya çıktı. Ligin sürpriz takımı olarak lige 4 te 4 ile başlayan İstanbulspor ile taraftarımızın önünde oynasak maçın farklı olacağı aşikardı. Salı günü oynanan maçta ligin zayıf ekibi Finalspor u rahat geçtik. Bu maçta Cem ve Yunus un sakatlıkların tamamen geçmesi ve yerli oyuncularımızın skora katkısı önemliydi. Takımı skor olarak sürükleyen yabancı oyuncularımız  Dejan ve Karl onun yanında yerli oyuncularımızın da skora katkı koyması ve skor dağılımını genişletmemiz şart. Bununla beraber savunmayı daha da sertleştirmeliyiz. Bu lig çok iyi savunma yapan takımın birkaç adım öne çıkacağı bir lig.

 

    TBL her takımın birbirini yenebileceği,her hafta 3-4 sürprizin çıktığı ve ligi lider bitiren takımın bile 8-9 mağlubiyet alabileceği enteresan bir lig. Bizim hesaplarımıza göre İstanbulspor mağlubiyeti ekstra bir mağlubiyet olarak hanemize yazıldı.Sakarya hariç kağıt üzerinde favori takım yok. Atatürk te her maçı almalıyız. Deplasmandan gelebilecek mağlubiyetlerin etkisini azaltmak iç saha performansımızın mükemmele yakın olması şart. Bugün İstanbulspor mağlubiyetini telafi edebilmek için elimizde Sakarya BB yi yenmek gibi bir fırsat var. Kadro yapılanması olarak ligin en iyi takımı olarak gösterilen Sakarya yı yenmek için basketbolcularımızın çok iyi bir mücadele ortaya koyması taraftar gibi inanması ve savunmada hatasıza yakın oynaması şart. Bu maçta salonu doldurmak ve agresif ama bilinçli bir tribün kafası ile takımımızı son saniyeye kadar desteklemek bizim görevimiz.

Agresif  Tribün 
Agresif tribün deyince hala aklına koltuk kırık sahaya atmak sahaya yabancı cisim atıp sürekli küfür gelenler var. Tribündeki taraftarın birincil işi takımına destek olup maçı kazanmaya teşvik etmektir. İşin makara muhabbet bazen şiddet kısımları sonraki durumlardır. Bandırma Kırmızı maçında sahaya atılan plastik toplar İstanbulspor maçını seyirsiz oynamamıza neden oldu. Burada bizi çok sevmeyen anında ceza yapıştırmak için bekleyen bir federasyonun olduğu malum zaten. Basketbolda uyarı anonsu ve uygulamalar eğer akıllı davranmazsak çok başımızı ağrıtır. Basketbol maçında sürekli tezahürat devamlılığı şart değil. Top bizdeyken hızlı ve güçlü bestelerle destek top rakipteyken ıslık ile yoğun baskı yapmamız gerek. Molalarda ve maçta son 1 dk ya 10 sayı üzerinde girersek uzun besteler girilebilir. Maçı yaşamak ve hakem kararlarına,oyuncuların hareketlerine anında tepki vermek çok önemli. Arada istenmese de küfürler olabilir ancak sahaya yabancı madde kesinlikle atmamalıyız. Yabancı madde atılınca hakemler art arda 3. Anonusu isteyip soyunma odasına gidiyorlar. Son anonsu da yersek maça seyircisiz devam kararı çıkar ve salon boşaltılır. Bu durumda polisle ister istemez yaşanacak sıkıntılar işin en kötü tarafı. 

Sahaya rakibe sürekli baskı altında tutacak ıslık tezahuratlar girilmeli ve asla sahaya yabancı madde atılmamalı. Salonda hem agresif hem çok akıllı davranarak tribün yapmalıyız.

Akşam 18.00 de Atatürk Spor Salonu nda dolu ve agresif bir tribün önünde Sakarya BB yi sonuna kadar mücadele ederek yeneceğimizi düşünüyorum.

Yılmadan bıkmadan güzel günler için hep beraber Avrupa deplasmanları yapabilmek için mücadeleye ve desteğe devam.