PFDK YA SEVKEDİLDİK ,PFDK DAN CEZA , TAHKİMDEN KÖTÜ HABER …

Her Salı PFDK ya sevkedilir.

Her Perşembe PFDK dan ceza alır.

Bir sonraki Perşembe de Tahkim’den cezaya itirazımıza olumsuz yanıt alırız.

Alışmış kudurmuştan beter midir ,bilmem ama bildiğim bir şey var ki TFF nin Spor Yargısı ,Ülke adalet-sizlik anlayışının bir tık ötesinde bulunuyor şu an .

PFDK  ve TAHKİM kurulları nasıl göreve gelir, bu kurullarda görev alacak kişileri kim seçer, bağımsız ve tarafsız mıdırlar ?! Sadece bunların cevabı sonuca ulaşmamız için yeter …

Bu kurullarda çalışacak olan kişiler ilgili Federasyon Yönetim Kurulu’nun görev süresi ile sınırlı olarak göreve gelmekte. Bu kurulda görev alacak kişileride ilgili Fedarasyon Yönetim Kurulu ‘’ ATAMA ‘’ ile göreve getirmekte.Bir kurulun bağımsızlığı , karar verirken hiçbir kurumdan emir ,talimat almaması ve kendi insiyatifi ile mevzuat yorumlayarak kanaatte bulunması ile mümkündir. ‘’ Bağımsızlık ‘’ bunun neresinde ? . Aynı durum ‘’ TARAFSIZLIK ‘’ kriteri içinde geçerli. Kurulda görev alacak kişiler belirlenirken kulüpler ve kulüp yöneticileri birer aktör gibi çalışırlar. Özellikle İstanbul Kulüpleri ilgili kurullarda kendi çıkarlarının daha fazla korunması adına kurullara adam sokabilmek için sidik yarışına girerler . Örneğin ; 100 hakemden oluşan Uyuşmazlık Çözüm Kurulu’nda İstanbul’dan 49 avukat var iken Bursa dan sadece 1 avukatın bulunması birilerinin çok iyi çalıştığının göstergesi.

15.09.2011

Av.Engiz Tuzcuoğlu şike davası esnasında Ağır Ceza Mahkemesi’ne bir mütalaa sunar ve dosya içerisine konulur. Mütalaasında Fenerbahçe tarafından yapıldığı iddia edilen şikenin sahaya yansımadığını ve tüm yöneticilerin Beraat etmesi gerektiğini belirtir .

26.02.2012

Yıldırım Demirören Fedarasyon Başkanı Seçilir.

YENİ TAHKİM KURULU BAŞKANI AV.ENGİZ TUZCUĞLU OLUR.. J

Tahkim Kurulu Başkanı olmadan önce, Şİke davasında Fenerbahçe nin haklılığını yazılı ve görsel basın başta olmak üzere, her ortamda savunmuştur. Ayrıca bununla da kalmamış Fenerbahçenin kesinlikle ve kesinlikle CAS DAVASINI KAZANACAĞINI ileri sürmüş akabinde ise TAHKİM KURULUNA BAŞKAN OLMUŞ VE SPOR HUKUKU ANLAMINDA 3 TEMMUZ DAVASINDA NİHAİ KARAR VERİCİ KURULUŞ OLAN TAHKİM KURULUNUN BAŞINA GETİRİLMİŞ . KURUL, ŞİKENİN SAHAYA YANSIMADIĞINA KANAAT GETİREREK FENERBAHÇEYE HERHANGİ BİR PUAN SİLME YADA ALT LİGE DÜŞÜRÜLME CEZASI VERMEMİŞTİR. Düşünün Şike Davası ile ilgili görüşünü önceden basın yolu ile bununla da kalmayarak mahkemeye rapor veren bir kişi daha sonra bu konu hakkında karar verici mekanizmanın başına getiriliyor ve Başkan Engiz Tuzcuoğlunun kararla ilgili OYU ÖNCEDEN ZATEN BELLİ ,KURULDAKİ ÜYELERDE BUNUN FARKINDA VE ÇIKAN SONUÇ ŞİKENİN SAHAYA YANSIMADIĞI .

Meslek hayatımda Bağımsızlığın,hukukun ve tarafsızlığın yerler altına alındığı bir anı sorsalar, tek geçerim bu olayı .

Geçen Sene Başakşehir maçında anlamsız bir şekilde saha kapatma cezası gelmiş ve daha önce emsal karar olmasına rağmen yapılan itiraz Tahkim Kurulu tarafından reddedilmiştir. Aynı, Tahkim Kayserispor’un başvurusunu kabul etmiş , kulübümüz başvurusunu ise reddetmiştir. Ve FENERBAHÇE maçı seyircisiz oynanmıştır.

Yine, Erdem Özgenç ile ilgili 2 hafta önce yapılan itirazda daha önce emsal bir karar olmasına rağmen reddedilmiştir. Rüştü’nün rakibe müdahalesi olmaksızın aldığı kırmızı kartta ise indirim yapılıyor.

Filler Tepişiyor , Birileri Eziliyor anlayacağınız..

Bu 3 takımın karma elamanlarının çalıştığı kurulların aldığı kararlara karşı hukuken bir şey yapılamıyor, genel yargı yolu kapalı. Bu 3 takım dışındaki takımların idarecileri bir araya gelerek Fedarasyon seçiminde 3 takımdan ayrı bir aday çıkararak o adayı desteklemeli ve kurullarda da eşit bir dağılım yapmalıdır… Yaparlar mı ? Bence Yapmazlar ? Oysa ki rahmetli Yazıcı, Demirören’in seçildiği kongrede Ata Aksu adaylıktan çekilince salonu terk eden tek başkandır. Ne değişti o günden sonra en fazla PFDK dan TAHKİM den red cevabi alıyoruz. İstemediğimiz hangi hakem varsa maçlarımıza veriliyor. Daha fazla bir şey yapamazlar, korkmasanız keşke . İstemeseler de korkarlar karşılarına almayı fedarasyonu, bilmezler ki zaten o fedarasyon seni karşına bile almıyor, çiziyor geçiyor üzerini. Aslında bilirler de ses çıkartmazlar.

O Halde Salı – Perşembe Haberlerini okumaya devam ..