TBL’ nin 5. hafta mücadelesinde, ligin favori ekiplerinden olan Sakarya Bşb. ile Atatürk Spor Salonu’ nda karşılaştık ve sahadan 13 sayı farkla, 75-62 mağlup ayrıldık. Futbol şube ve voleybol şubenin kazanmasıyla mutlu başlayan hafta sonumuz, Potanın Timsahları’ nın kaybetmesiyle ne yazık ki mutlu sonlanmadı. Takımımızda en etkili oyuncu 25 sayı 9 ribaunt ile oynayan Sırp pivotumuz Dejan olurken, konuk Sakarya Bşb’ de en etkili oyuncu ise tecrübeli uzun Kerem Gönlüm oldu. Tecrübeli oyuncu mücadeleyi 16 sayı 6 ribaunt ile noktaladı.

Bizim adımıza oldukça zor geçmesini beklediğim maçın ilk periyodunda, hem hücum hem savunma anlamında sıkıntılar yaşadık. Konuk ekibin dış atışlarla skor bulduğu ilk periyodu 22-19 geride kapattık. Maçın 2. periyodunda, tecrübeli oyuncularının da devreye girmesiyle savunmada etkili olan konuk ekip, devre sonunda farkı 12 sayıya çıkarttı, 35-26. Mücadelenin 3. periyodunda takımımız -belki de ilk defa- savunmada etkili başladı ve çeyrek boyunca konuk ekibe sadece 13 sayı imkânı verdi. Savunmadaki gayretimizi hücuma yansıtamayınca, konuk ekibin tecrübeli oyuncuları yine devreye girdi ve farkın erimesine izin vermedi. Son çeyrekte üst üste top kayıpları yapan ve hücum ribauntlarını rakibine kaptıran ‘Potanın Timsahları’, mücadeleden 75-62 mağlup ayrıldı.

Sene başından bu yana dert yandığımız yerli rotasyon eksikliğimiz, bu maçta bir kez daha belli oldu. Konuk ekibin süper lig tecrübeli oyuncuları maçın kazanılmasında doğrudan etkili olurken, takımımızda skor anlamında en etkili oyuncu yine Dejan Borovnjak oldu. Bu sezon savunma anlamında işler yolunda gitmiyor maalesef. Geçtiğimiz yıl bu açığı, hücumda etkili olarak kapatıyorduk ancak bu yıl o da yok. Hücumda inisiyatif alan oyuncu sayımız çok az, bunun üzerine bir de dar rotasyonumuz eklenince, bu ligde böyle sonuçlar kaçınılmaz oluyor.

Yinelemekte fayda var: En iyi hücum savunmadır. Basketbolda müdafaayı oturtmadığınız her maç, kazanma olasılığınız oldukça düşer. Bu yıl ne hücum, ne de savunma yapabilen takımımız için bundan sonra yapılacak ilk iş, kaptan Salih Uğraşan’ ın da belirttiği gibi hücumda daha fazla sorumluluk almak, savunmada daha fazla yardımlaşmak olmalı… Fazlasıyla sürprize açık bu ligde, üst gruptan kopmadan mücadeleye devam etmeliyiz.

Taraftarın maçın sonlarına doğru yaptığı protestoların erken olduğunu düşünmekle birlikte, bazı oyuncular için de önemli bir uyarı niteliğinde olduğuna inanıyorum. Gün ve saat anlamında oldukça müsait olan bir günde, Bursaspor taraftarlarının salonu doldurmasını beklerdim ancak yine olmadı. Ne diyelim, diğer maçlara inşallah…