Bu yazıyı aslında cumartesi günü oynanacak Bursaspor-Konyaspor maçının bir analizi olarak planlamıştım. Fakat futbol asla sadece sahadaki oyun olmadı. Bu nedenle Konyaspor analizimi saha dışından başlayarak yapmak istiyorum.

Öncelikle bu oyunun olmazsa olmazı taraftardır. Konya tribünlerine baktığımızda sanki bizi ve diğer bazı tribünleri taklit eder bir yapı var. Güzel, yeni bir stadyum bununla beraber Aykut Kocaman ile yakalanan ivme Konya şehrinin futbol şevkini arttırdı diyebiliriz. Ama Konya bir futbol şehri mi derseniz bunun için sanki daha yemesi gereken birkaç fırın ekmek yemesi gerekli. Büyük Bursaspor taraftarının bu maçta Konya ve tüm Türkiye’ye yine güzel bir tribün izleteceğine inancım tam.

Saha içine yaklaşırsak Konyaspor kadro kalitesinden ziyade kadronun daha uyumlu olması ile bizim bir adım önümüzde. Beraber oynamanın verdiği avantajı Konyasporun hemen her maçında farkediliyor. Aslında bir bakıma Hamza Hoca’nın bu sene sonunda gelmek istediği nokta Konyaspor’un geçen yılki durumu diyebiliriz. Beraber iyi mücadele eden göze hitap etmektense sonuca yönelik bir oyun.

Konyasporun saha içindeki kozlarına bakarsak her isim belli katkılar veriyor. Öncelikle saha dizilişi yer yer 4-4-2 yer yer 4-2-3-1 olsa bile takım boyunu kısaltan bir yapısı Konyanın. Bunu savunma anlamında oldukça iyi kullanıyor Konya takımı. Kalede benim kaleciliğini hiç mi hiç beğenmediğim ama iki yıldır bana nazire yaparcasına iyi maçlar çıkaran Serkan Kırıntılı var. Serkan’ın iyi maçlarına rağmen altıpasa sektirdiği toplar özellikle Batalla için önemli fırsat olacak. Savunma lideri olarak gördüğüm Vukovic iki haftadır sakatlığı nedeniyle yoktu. Diğer tecrübeli stoper Ali Turan ise bu yıl gel gitli bir performans ortaya koyuyor.Volkan Fındıklı ve Ali Çamdalı orta sahada yükü çeken futbolcular olurken yer yer Boşnak Hadziahmetoviç şans buluyor. Bu isme dikkat derim. 19 yaşındaki futbolcu enerjisinin yanında bence oyun görüşü ile de kendinden çokça bahsettirecek. Forvet hattında Rangelov-Bajic-Halil İbrahim’i kullanıyor Aykut Hoca. Kanatta oynayan Ömer Ali,Alban Meha gibi futbolcularda forvete gereken desteği sağlıyorlar. Hücum organizasyonlarında daha çok savunma arkasına atılan toplarda Rangelov’un asist özelliği göze çarpan bir başka nokta. Geçen yılı 4 gol 5 asistle tamamlayan Bulgar santrafor istatistiksel olarak çok göze batmasa da Konyanın ön alandaki etkinliğini önemli ölçüde belirliyor. Muhtemel Sivok-Rangelov eşleşmesinde Sivok’a çok iş düşecek. Konyasporun bir başka güçlü yanı ise duran toplar. İlk 8 haftada 3 tane korner golü bulunan takımda duran top yerleşimi oldukça iyi. Karşıt olarak duran top savunması da oldukça başarılı. Yedikleri tek duran top golü Yusuf Erdoğan’ın 90+5 te attığı gol ki bu golde iğne deliğinden geçip topun kaleye girme isteğinden oldu derim.

Sonuç olarak mücadele olarak üst düzey ama seyir keyfi olarak düşük kalitede bir maç bekliyorum. Bizim ön alanda pres yapabilecek bir kadro yapımızın olmayışı bence Konya’nın en büyük zaafını kullanmamızı engelleyecek. Bu maçın kilit noktasına duran toplar ve bireysel hataları koyuyorum. İki savunmada da bireysel hataya müsait isimler mevcut. Bu hataları değerlendiren takım maçı kazanır. İyi bir mücadele sonunda kazananın Bursaspor olması dileklerimle… (@apemia)