Stoper ikilisinin topu oyuna sokuşlarındaki yetersizlikleri nedeniyle yaşanan top kayıpları ve 6 numara bölgesinde denenen tüm oyuncuların sırtı dönük top alma özgüveni ve becerisi yetersizliğinden kaynaklanan organizasyon sıkıntısı, oyun anlamında geçtiğimiz 6 haftanın Bursaspor adına bize gösterdiği en önemli sorunlardı. Osmanlıspor’un oyun yapısından dolayı bizi orta sahada karşılaması ve stoperlerimize hemen hemen hiç baskı yapmaması nedeniyle maçın genelinde yarı sahayı kolay geçebilmemiz bizim 6 haftalık defomuzu sakladı ve bizi rakip sahada hareketli kıldı. Ancak 6 numara bölgesinde oynayan uzun boylu ve ağır iki oyuncumuzda pas oyununda yine yetersiz kaldığından top kayıpları yine kaçınılmaz oldu. Osmanlıspor’un bu oyun yapısını avantaja çevirecek oyun ve oyuncu kurgusunu bu oyuncu rotasyonu ile kurabilir miydik tartışılır ancak iyi analiz edilmiş bir Osmanlıspor’a bu kurgu ile çıkılmayacağı net ortadaydı.

Rakibin en önemli oyun kurgusu orta sahada kalabalık bir düzen ve kapılan toplarla hızlı hücum anlayışıydı. Bu oyun yapısını işlemez hale getirecek ve bize avantajlar sağlayacak oyun düzeniya çok iyi pas yapabilen ve kısa boylu orta saha oyuncuları ile pas hatasını azaltarak kurulur ya da iki uzun forvete atılacak uzun toplar ve düşen topları kovalayacak hızlı kanat oyuncuları ile kurulur. İlk seçenek bizde olmadığından ikinci seçenek için Kubilay-Necid-Sinan üçlüsünden 2’ si ile çıkıp bunu deneyebilirdik. Amaç hem pas hatalarını azaltarak rakibin hızlı hücum silahını elinden almak hemde ileride fazla riske girmeden kalabalık olabilmek olmalıydı.

Oyuncu bazlı bir değerlendirmede, Harun yine puan aldı diyebiliriz, İsmail ilk 20 dakikadaki bocalamaları ve 2.yarı verdiği bir kafa topu dışında hatasız oynadı en önemlisi çok savaştı. İsmail’ in bu kadar iyi gözükmesinde rakibin oyun yapısı çok etkiliydi çünkü özellikle oyun kurarken hiç baskı yemedi. Aziz 3 haftadır kayıp. Batalla yine üzerine düşeni yaptı ancak 2.yarı Faty’ye geç kalıp veremediği ve sonrasında faul aldığı pozisyon için maç gecesi içi içini yemiştir. Del Valle yine yıprattı ancak üretkenlik anlamında yine bir şey göremedik. Deniz Yılmaz maç temposu ve fizik kalitesi anlamında beklediğimden çok çok iyi döndü ancak maç eksiğinden dolayı final pasları ve şut tercihlerinde aceleci davrandığından 3-4 pozisyonu daha başlamadan bitirdi.

Bursaspor takımı sezon başı ne vaat ettiyse vermeye devam ediyor, yerli ağırlıklı kadrosuyla iyi mücadele ve her maçtan puan alma azmi. Bence bu sezon fazla sürpriz beklemeye gerek yok. Bu takım savaşacak, ekmeğini taştan çıkartacak ve her geçen hafta oyun kalitesini yükseltecektir.