Nihayet o galibiyet geldi. Tüm taraftarın içine sinen, aması hiç olmayan, mücadelenin yanında üretkenliğin de ortaya çıktığı bir oyun sonucunda gelen bu galibiyet taraftarı mest etti. Bu galibiyete 4 puan verilmeyecek tabi ki ama galibiyetin hem Avrupa Kupalarına katılma konusunda direk rakibimiz olabilecek bir rakipten alınması hem de güzel oyunla gelmesi şehirde herkesi pamuk gibi yaptı diyebiliriz.

Ön tarafta özellikle Deniz ve Faty ile yaptığımız pres kalitesi, Batalla’nın ustalığı, Merter’in olabilecek en iyi oyununu oynaması ilk yarı çok üretken olamasak bile oyun anlamında bizi çok üstün kıldı. Konyaspor çok çaresiz kaldı, öyle ki, tek yapabildikleri uzun oynayarak defansımızın arkasına atılan yüksek toplarla gol aramak oldu. Merter’in sakatlanması, ilerleyen dakikalarda olası Faty-Jorguera değişikliğini zoraki engelleyip daha ilk yarıda Merter-Jorguera değişikliğinin yapılmasına neden oldu. Bu değişiklik sonucunda yaşanan oyun içi bocalama ile değişiklikten hemen sonra ilk uyarı geldi ve Konyaspor’un pozisyonunda Harun yine golü kalemizde görmemize engel oldu. 2.yarı hocanın emniyeti elde tutup, Şamil’i 6 numaraya alıp Ertuğrul-Faty değişikliği yapmasını bekliyordum ama hoca riskleri alıp galibiyete oynadı. Öyle bir 2. yarı oynadık ki mücadelenin yanına üretkenlik de eklendi, bağıra bağıra geliyorum diyen gol, Kubilay’ın ustaca top kontrolü ve gol vuruşu ile geldi. Takım geri çekilir mi derken iştahla yüklenmeye devam eden takımımız belki de sezonun en organize gollerinden birini attı.

Bursaspor yaptığı transferlerle birlikte yeni bir takım görüntüsünde ve bugün 11′ de yine 5 yeni oyuncumuz vardı ancak bu yeni takım olma görüntüsünü sağladığı kadro istikrarı ile artık aşmış görünüyor. Bugün ortaya çıkan üretken oyunun en büyük etkeni oluşan kadro istikrarı ile sahada organizasyon sıkıntısı çekmeyen bir oyuncu grubunun varlığıydı.

Sonuç olarak, maç kazanamaz, hocası 5.hafta gider, devreyi küme düşme barajının yarısı olan 20 puanla bitirir denilen takım, bugün daha 9. haftada 19 puanda ve taraftarına da güven verir hale geldi. En çalkantılı dönemde istikrar adına hocasına sahip çıkan Başkan Ali Ay’ın bu kararı ayrıca takdirlik bir olay.

Ekstra parantez olsun; Jonathan Del Valle bugün arka arkaya çok ciddi atakları kötü tercihleri ile başlamadan bitirdi ve daha sonra taraftarın tepkisinden korkarak top almaktan çekinip saklanmaya başlamıştı ki çizgide değil de iç kesimde buluştuğu topla doğru dribbling ve pas tercihi ile asistini yaptı. Haddimi aşarak bir öneri; kötü dakikaları yaşayan bu gibi durumlarda oyuncuyu ekstra destekleyerek cesaretlendirmeli ve oyunun içine yeniden sokmalıyız.