Malumunuz 3 hafta önce Gaziantepspor karşılaşmasında iş ahlakını ve yetisini kaybetmiş bir hakem tarafından doğrandık. Maç içersindeki hakem hatalarının çoğunun açıklanabilir bir tarafı olabiliyor. Hatta bizim aleyhimize verilen kararda bile hakem tarafından açıklanabilir yönler var. Nedir bunlar? Yanlış görme ve göz yanılması gibi sebepler.

Gelelim değinmek istediğim konuya, pozisyon öyle bir pozisyon ki karara neden olayda oyuncuya darbe ile oluşan bir pozisyon yok ki tartışılsın. Aldatmaca yok ki ayıplansın. Kural ve ahlak dışı bir hareket yok ki karar üzerine yeni karar verilmesine engel olsun.

Bursaspor Kulübü maçtan birkaç gün sonra Erdem Özgenç’e verilen kırmızı kartın sebep olacağı maç cezalarının iptali için emsal kararlara da atıfta bulunarak PFDK na bir başvuru yaptığını resmi olarak duyurmuştu zaten. Ne oldu? İtiraz reddedildi. Daha sonra bir sonraki aşama Tahkim kuruluna bir itiraz yapıldı ve yine o da reddedildi. Bu kurullar itiraza konu olan pozisyonu muhtemelen birden fazla açıyla inceliyor. Cüsseleri ve yaşları büyük ama karakterleri küçük koca koca adamlar dediğimiz bu adamlar topun Erdem in eline çarpmadığını görüyor ve yine de diyorlar ki bu oyuncu önümüzdeki hafta oynayamaz. Bursaspor bu oyuncudan önümüzdeki hafta faydalanamaz.

Dediğim gibi hakem hatalarının açıklanabilir yönleri vardır çünkü yanlış görebilirler ve göz yanılması olabilir, hatta bazı PFDK kararlarının bile pozisyonuna göre açıklanabilir yönleri vardır. Faul pozisyonlarında darbeyi makul görürler, elle oynamalarda top omuz kol arasına çarpmıştır vs… Ancak bizim için verilen kararın açıklaması aleni olarak hem oyuncunun rızkıyla oynamaktır, hem de Bursaspor’un bu oyuncudan faydalanmasına engel olmaktır.

Bursaspor üzerine oynanan kirli oyun o kadar net ki, bunun adı göre göre,bile bile adaletsizliktir. Tescilli adaletsizlik! Bundan sonrası için hazırlıklı olalım, eğer takımın yükselişi devam ederse bu tarz kararları daha çok göreceğiz gibime geliyor.