Öncelikle şunu belirterek başlayalım yazıya, dernek statüsündeki Bursaspor’un 150 Milyon TL’lik kredi alabilmesi önemli başarıdır. Bunun için hem kuvvetli siyasi bağlantılar hem de kulübün mali yapısını bu borcu ödeyebilir halde gösterebilmek lazımdır diye düşünüyorum. Bu gelişme yönetim adına başarılı bir hamledir.

Bursaspor mevcut durumda kredi çekmek zorunda kalmıştır, çünkü birden fazla kredi borcu ve şampiyon taraftarın beklentisi için her yıl kurulması gereken güçlü kadro için belli bir maliyet vardır.

Kulüp Başkanı kaynaklı yazılarda belirtilen bilgilere göre Bursaspor mevcut durumda 100 milyon kredi çekmek zorundadır. Ancak büyüme için 150 Milyon kredi gereklidir. Bu 150 Milyonluk kredinin 100 Milyonu kısa vadeli ve ödemede zorlanan banka ve diğer borçlara gidecek, geri kalan 50 Milyon ile daha önceki arazi alımında olduğu gibi değerini Belediyeden alınacak ruhsat ile önemli ölçüde katlayabilecek ve benzinlik arazisi yapılabilecek bir yatırım yapılacak. Ayrıca mevcut 100 Milyon borcun vadesi de uzatılacağından ödemelerdeki rahatlık ile sportif yatırımlarında daha rahat atılacağı gerçeği de var.

Şunu da belirtelim, 150 Milyon ve faizi Bursaspor için çok büyük rakam değil. Bu kulübün geçen seneki bütçesi 130 Milyon liraydı, bu seneki bütçesi 65 milyon, söz konusu rakamın 7 yılda ödeneceğini düşünülürse bu rakamlar bence camiayı korkutmamalı. Bursaspor’un yeni stadyumu ile yatırımlara ve cesur atılımlar ihtiyacı olduğu bir gerçeği var.

Asıl sorgulanması gereken 150 Milyon krediyi kimin çekeceği ve paranın kullanımına kimin karar vereceği. Yıllarca Bursaspor gündemini hep dolduran güven duyulmayan başkanlardan sonra, Ali Ay bu konuda neredeyse tüm şehirden geçer not aldı. Siyasi bağlantılar ile sürekli arayış içerisinde olduğu gerçeği de var. Açıkçası ben bu borçlardan sonra kalacak olan 50 Milyonun yatırımlar için harcanması konusunda başkana sonuna kadar güveniyorum ve söylediği gibi Bursaspor’un önünü ciddi derecede açacağını düşünüyorum.

Bankaların Bursapor’a duyduğu güvenin aynısını camianın da başkana göstermesini ve ona bu konuda kredi açmasını hatta bu atılımlar için kendisini cesaretlendirmesini diliyor, başkana Allah kolaylık versin diyorum.