Coğrafya, yerin tasviri kısaca.

Yeryüzündeki fiziki ve beşeri olayları, bu olayların nedenlerini, sonuçlarını ve dağılışını inceleyen bilim dalı.

“Coğrafya ilmi, bilinenin aksine istatistiki ve kuru bilgiler yığını değildir. Dağın yüksekliği, ülkelerin yüzölçümü, küçük baş hayvan sayısı, kentlerin nüfus miktarı ve benzeri bilgilerin coğrafya gibi gösterilmesi,  coğrafyaya yapılan en büyük kötülüktür.” der Prof Dr. Cemalettin ŞAHİN ve devam eder;

“Coğrafya en’ler bilimi de değildir. En yüksek dağ, en uzun akarsu ,en büyük göl vb bilgilerle coğrafyayı “en”lere dayandırmak coğrafyayı sevimsiz hale getirmektedir.”

Bu yönden bakarsak sadece yüzölçümü bakımından büyük olmak, bununla övünmek mesela istatistiksel olarak kuru bir bilgiden ötesi değildir.

Prof Dr Celal ŞENGÖR’e göre; “Coğrafya bilimlerin kraliçesidir.”

Yves LACOSTE’ye göre ise “Coğrafya savaşmak içindir.”

İbni HALDUN’a göre ise“Coğrafya kaderdir.”

Coğrafi koşullar, iklim koşulları, doğa koşulları yaşamınızı, kaderinizi etkiler.

İklim örneğin. Fiziki çevreyi, ekonomik faaliyetleri, insan yaşamını etkiler. Beslenme alışkanlıklarımızdan, karakter yapımıza ,konut tiplerinden yerleşim alanı seçimine ,fizyolojik gelişimden kılık kıyafet seçimine kadar, geniş bir alanda etkisini gösterir .Bizim çimlere ne olmuş, sorusunun cevabı da coğrafyada saklıdır.Solar sistemlere neden ihtiyaç duyulduğu da.

İnsanların yaşam koşullarını her yönü ile etkiler coğrafya.

Mesela Bursa…

Velhasıl sudan ibaret olan Bursa, coğrafyasının getirdiği avantajlarla, zengin su kaynaklarıyla, verimli tarım alanları ile üreten bir şehir olarak tarih boyunca sahneden inmemiştir.

Renklerini Ovanın yeşilinden, ve Uludağ’ın beyazından alan bir camianın bestelerinde marşlarında, pankartlarında yeryüzü, gökyüzü, dünya, güneş, kar, yağmur, lodos, Uludağ, hilal, ay, dolunay gibi coğrafi unsurlara sıkça rastlamak ,coğrafya ile etkileşimin boyutunu gösteriyor aslında.

Bu denli üretken bir şehrin takipçileri de oluyor haliyle.

Kurak ve sade bir coğrafyanın etkisinden midir bilinmez ama üretmek yerine   taklit  konusundaki çabaları daha fazla konuşulan Konya’yı ağırladık  bu hafta .

Bir şekilde kazanan  takımdan bir tık ötesi vardı sahada.Bu durum sezon geneline yayılır mı birlikte göreceğiz. Karabük ve Akhisar maçları ile  beklentiler daha da artacak gibi.

Hatırlatmakta fayda var.

“Coğrafya olmadan tarih yazılamaz.”

Uludağ’ın eteklerindeki  coğrafyada tarih defalarca yazıldı. Yıllarca büyük medeniyetlere ev sahipliği yapan bu bereketli topraklarda binlerce yıldır mücadele eden bir kent var.

Hafıza-i beşer nisyan ile maluldür. İnsan belleği unutkandır. Tarihin tozlu sayfalarında fazla geriye gitmeye gerek yok. Bir takım iddialarda bulunanlar için 16.05.2010 tarihini anımsamak, anımsatmak yeterli olacaktır.

Son söz Orhangazi coğrafyasına…

3.lig 3.grupta yer alan Orhangazispor, bu hafta da  galip gelerek 21 puanla haftayı lider olarak kapattı. Belki de  Orhangazi Ovasında da “O sene bu senedir.”Kim Bilir?