Cumartesi günü Karabükspor ile yine bir kırılma maçı oynayacağız. Bugün bu maça dair bir analiz yapmaya çalışacağım. Ama her şeyden önce bilet satışı başladığı gün tüm biletleri tüketen büyük Bursaspor taraftarına teşekkürü borç bilirim. Diğer yandan hafta içi Bursaspor Twitter hesabı ve Karabük Ünitimsah hesabı arasında geçen güzel diyaloglar çok güzeldi. Sosyal medyanın bu şekilde etkin kullanımı beni çok mutlu etti.

Karabükspor’ a gelince. Öncelikle ligte pozitif futbol oynamaya çalışan nadir ekiplerden biri. Çok zor bir fikstürden geldiler ve skor olarak olmasa da oyun olarak genel bir takdir topladılar. Ligin çift santrfor oynayan nadir takımlarından Karabükspor. Bu santraforlardan Abdou Razack Traore ise an itibarı ile ligin gol kralı. Partneri Yatabare ile oldukça uyumlu bir ikili oluşturuyorlar. Tanase ve Ermin Zec kanatlardan içeri kat eden ve gol bölgelerine yaptıkları koşularla dikkat çekiyor. Orta sahada oynayan Poko ve Skulason birbirinden çok farklı ama birbirini tamamlayan futbolcular. Poko dinamik, çevik ve patlayıcı bir orta saha iken Skulason daha dengeli ve pas dağıtımını oldukça iyi yapan bir karakterde. Bu noktada Ceyhun Gülselam çok önemli bir görev üstleniyordu Karabükte. Takım savunmasının lideriydi diyebiliriz. Onun yokluğu bizim için çok ciddi avantaj. Orta saha ikilimiz kim olursa olsun Poko ve Skulason’a rahat top kullandırtmamalıyız.

Okurken “eh be arkadaş sanki Barcelona ile oynayacağız övdükçe övdün” diyebilirsiniz. Dediğim gibi takımın hücum iştahı ve varyasyonları övgüye değer.(bizim Şenol Güneş’li yılımıza benzetebiliriz) Gel gelelim savunma anlamında yaptıklarına. Kaleci Ahmet Şahin sıradan bir kaleci. Her kalecinin olduğu gibi onunda iyi maçları var ama bu onun  sıradanlığını değiştirmiyor. Sol bek Latovlevici bence tam bir maden! Hücuma çıkmayı çok seviyor fakat savunmada hem Tanase’nin yardıma gelmemesinden hem de nispeten yerini kaybetmesinden dolayı üzerine oynamamız gereken oyuncu diye düşünüyorum. Bu noktada Del Valle ile beraber sağ kanatta Erdem’i kullanmak daha doğru diye düşünüyorum.Sağ bek Hakan veya Kerim Zengin’de benzer sıkıntılar var. Stoperde Dany ile Barış veya Gaman oynuyor. Dany bu maça Hamza Hoca ile bir rövanş olarak görüyor olabilir. Geçen yıl bizde yapmadığı sakarlıkları bu sene bolca yapıyor. Deniz ve Batalla ikilisinin Dany’e yapacağı anlık şok presler bizim için maçın kırılma noktası olabilir. Bu hafta Faty kart cezalısı. Her hafta eksiklerimiz bize acaba dedirtiyor. Ama Batalla olmadan Alanya’yı Sivok olmadan Konya’yı yenebildiysek Faty olmadan Karabük’ü yenecek potansiyelimiz de elbette var.

Bu takım benim fikrimi değiştirmeye başladı. Mücadelenin yanına akıllı oyunu da eklediğimizde yenemeyeceğimiz takım yok. Herkese sadece “şanslı” olmadığımızı göstermek için bundan daha iyi bir fırsat olamaz.İyi mücadele ve 3 puanın bizim olması dileklerimle.