Türkiye Basketbol 1.Ligi 11.haftasında Potanın Timsahları, Yalova Group Belediyespor ile karşı karşıya geldi. Bursa Atatürk Spor Salonu’nda oynanan müsabakayı, ekibimiz 65-55 kazanarak ligde 7. galibiyetini almış oldu. Ekibimizde Dejan Borovnjak  25 sayı, 11 ribaund, 3 asist ile takımın en etkili ismi olurken, Karlo Vragovic 16 sayı, 3 ribaund, 2 asist ile oynadı. Yalova ekibinde ise sakat olan Aubrey Coleman oynamazken, Justin Hunt 19 sayı, 7 ribaund, 2 asist ve bir dönem Bursaspor forması da giyen İlker Tunalı da 14 sayı, 3 ribaund ile maçı tamamladılar.

Coleman gibi takımının tüm sayı yükünü çeken bir oyuncudan yoksun Yalova ekibi karşısında, zaman zaman zor duruma düştüysek de Sırp pivotumuz Dejan yine(!) sahneye çıktı ve takımını sırtladı.  Hücumda Karlo’nun da eşlik etmesiyle, iç sahadaki bir maçı daha kayıpsız atlattık. Maçın ardından Şemsettin hocanın da dediği gibi “Dejan’ı Allah nazardan saklasın’’.

Ne zaman sayı anlamında sıkıntı yaşasak, Dejan bizi bu sıkıntıdan kurtardı. Daha nereye kadar! bu şekilde gideriz bilinmez ama hücum anlamında bir iki opsiyon daha üretmemiz şart hale geldi.

Öte yandan, yeni transferlerimiz de bugün ilk kez yeşil beyazlı formayı giydiler. Mert Celep’e göre daha önce takıma katılan Burak Erol, bugün 17 dakika süre aldı. İyi ya da kötü olarak yorumlamak için daha erken ama kendisinin sahanın savunma kısmında, oldukça mücadeleci ve rakibi sürekli baskı altında tutan bir yapısı var. Savunma anlamında sıkıntı yaşayan takımımıza, katkı sağlayabilir izlenimini uyandırdı bende. Bir diğer yeni transferimiz Mert de bugün az da olsa süre buldu. Borovnjak’ı dinlendirmek ve takım içi rotasyon anlamında ilerleyen zamanda onun da takıma katlı sağlayacağını söyleyebiliriz.

Takımımızdaki savunma problemi gibi haftalardır hakemlerden yana da oldukça dertliyiz. Her hafta birbirinden enteresan kararlarla maça damga vuran hakemleri, federasyon hangi kriterlerde değerlendiriyor çok merak ediyorum. Özellikle 1. yardımcı hakem Şeyhmus Melek ve 2. yardımcı hakem Halil Erkoç, sanki yoldan geçerken kolundan tutup getirilmiş gibi bir yönetim sergilediler. Galiba artık kulüp olarak, bu konuda girişim yapmamız gerekiyor. Basit pozisyonları bile göremeyen, çalamayan bu hakemlerle lig bitmez. Karşımıza hakem diye gönderilen bu kişiler hakemlik yapabiliyorsa, bizim tribünün %60’ı da bu işi yapar diye düşünüyorum.

Son olarak Şemsettin hocam, hırslı, sinirli bir yapıya sahipsin ama oyuncularla, özellikle belli oyuncularla olan diyaloglar hiç hoş görünmüyor. Oyuncular hata yapabilir bu doğaldır ancak her hatada veya her yanlış tercihte oyuncuya kızmak, bağırmak biraz fazla oluyor sanki. En azından iç sahada bu noktaya dikkat edersek, oyuncular da daha rahat hareket eder gibi geliyor.