Basketbol 1.Ligi’nin 13.haftasında Potanın Timsahları, Ankara’da Türk Telekom ile karşı karşıya geldi. Baştan sona önde götürdüğü maçı 93-74 gibi farklı skorla kazanan ekibimiz, son 8 maçta 7. galibiyetini almış oldu. Dejan Borovnjak, 31 sayı 10 ribaund ile yine en skorer ismimiz olurken, Şahin Ekmen 21 sayı 5 ribaund, Karlo Vragoviç de 18 sayı 7 asistlik performansıyla galibiyette önemli rol oynadılar. Ev sahibi Türk Telekom cephesinde ise, Eugene Teague 21 sayı 9 ribaund, Fatih Cantitiz de 18 sayı ile maçı tamamladı.

Geçtiğimiz hafta gelen 2 galibiyetin ardından, hedefe yürümek adına çok büyük öneme sahip olan Türk Telekom karşısında, ligin en rahat maçını oynadık desek herhalde yanlış olmaz. Son haftalarda artan savunma performansımıza, hücumdaki yüzdemiz de eklenince, bizim için oldukça rahat bir maç oldu. Bir ara farkı 29 sayıya çıkarttıysak da maçı 19 sayı farkla kazanarak, bu haftadaki 3. maçımızı da kayıpsız atlattık.

Aslına bakarsanız maçın özeti, ilk yarıdaki mükemmele yakın savunmamız ve Dejan diyebilirim. Son haftalarda savunma kısmında işler istediğimiz gibi gidiyor. Zaten maçın ilk yarısındaki 2 top kaybı ve rakibe 31 sayı imkanı vermemiz de bunu doğrular nitelikte. Bu savunma için teknik ekibi ve oyuncuları kutlamak gerekir. Dejan için söylenecek o kadar fazla şey var ki nazar değmesinden korkuyorum. Onun için sadece “Borovnjak’ın Askerleriyiz” diyelim. Öte yandan Mert ve Cem’in oyun içinde daha fazla kalması, Dejan’ı daha etkin ve verimli kullanmamızı sağlıyor. İlerleyen zamanda bunun faydalarını daha fazla göreceğimize inanıyorum.

Hücum anlamında da doğruları yaptığımız bir maç oldu. Dejan ve Karlo’nun yanında, ekstra 1-2 kişi daha sorumluluk alınca zaten bugünkü durum ortaya çıktı. Şahin ve Yunus kritik dış atışlarla galibiyette önemli rol oynadılar. Erdem ve Karlo’nun, Dejan’la birlikte oynadıkları ikili oyunlar ve rakibin alan savunmasına karşı, dış atışlarla verdiğimiz cevaplar günün artılarıydı diyebiliriz.

Önümüzde yine çok kritik bir Acıbadem maçı var. Play-off için çok önemli bir maç ve yükselen formumuzu devam ettirmemiz için kayıpsız geçmemiz gereken bir karşılaşma. Şimdilik Cumartesi günü olarak gözüküyor ama hemen belirtelim: Kulüp maçın Pazar günü oynanması için federasyona gerekli başvuruyu yapmış ve gelecek cevabı bekliyor. Bu cevaba göre maç Pazar günü de olabilir.

Bugüne kadar ligde alınan sonuçlara bakınca, TBL’nin  fazlasıyla sürprize açık bir lig olduğunu düşünüyorum. Takım olarak iyi bir ivme yakaladık. Ligin doğrularını yaparak oynamaya devam ettiğimiz sürece, yolun sonu Süper Lig, neden olmasın? Takımımız da yavaş yavaş oturuyor ve play-off yolunda emin adımlarla ilerliyor. Bize düşen görev artık, o salonu mutlaka doldurmaktır. Herkesin bu mücadeleye destek olması gerekiyor.

Herkese iyi haftalar.