2010′ dan sonra ilk defa Beşiktaş deplasmanına organize şekilde giderken, maç sonrası yaşanacakları kimse bilemezdi. Arama noktasında makara muhabbet edip “Ümraniye’ de oturuyorum abi ama Kadıköy’ de takılıyoruz.” diyen genç polis kardeşime aynı benim gençliğim derken, o kardeşimin şehit mertebesine yükseleceğini bilemezdim. İçimiz yanıyor. Hala genç kardeşlerimizin bizimle muhabbeti, bize çok iyi davranmaları gözümün önünden gitmiyor. 3 dakika ile kurtulduğumuz patlamada 94’lü, 95’li çocukları kaybederken ucuz kurtulduk abi demek, çok çok zoruma gidiyor. 35 yaşındayım. Çok şükür yaşayacağımızı yaşadık biz. İlk gelen 29 şehit haberinden beri keşke kardeşlerimiz değil de ben ölseydim biz ölseydik diyorum. Benim çevremdeki insanlar da böyle diyor. Biz bu hassasiyetle olayın tam içinde sabaha kadar uyuyamazken genel medyadan taraftar da suçludur, yerel basından da taraftarı adeta terörist gibi gösteren 3-5 serseri ayyaş diye taraftardan bahseden hadsizce, aşağılık yazılar geldi.

Kulüp içindeki yöneticilerle hesabını taraftar üzerinden görmeye çalışan bu şahıs toplumsal kutuplaşmaya sebebiyet vermektedir. Senin ayyaşlıkla itham ettiğin taraftar dün tekrar İstanbul’ a gidip, şehitleri için dua edip, gayet efendi tavrıyla, ağırbaşlı şekilde taziyelerini sunmuştur. Bursaspor taraftarının teröre karşı duruşunu anlatmaya gerek yok. Aslında gerek varmış ki, Bursa’da gazetecilik yapan bir şahıs bunu bilmeden Bursaspor taraftarını terörden suçlu tutabiliyor.

Fazla uzatmayacağım. Malum gazete acil olarak Bursaspor taraftarından özür dilemeli ve yazar geçinen şahıs hakkında gerekeni yapmalıdır. Aksi takdirde bu gazeteyi okuyan 1 kuruş reklam veren ve 1 kere sitesine giren gözümde Bursasporlu değildir. Bursaspor taraftarına genelleme yaparak serseri, ayyaş, terörden suçlu demek büyük bir hadsizliktir.

Bir de taraftar maça gitmese deplasman olmasa bunlar olmazdı kafası var. Bu sosyal yaşama tamamen zıt bir düşüncedir ve gerçek dışıdır. Terörün istediği de kaos ortamı yaratarak insanları sosyal ortamlardan, sokaktan, stattan, meydandan uzaklaştırmaktır. Sokakta hayatı yaşamayan toplum hayatta kalamaz. Bizler korkmadan inadına sokaklarda, statlarda, hayatta olacağız. Sizin bu  taraftarı suçlayan zihniyetiniz  “Kıl kuyruk 2 tane spor yorumcusu yorum yapacak diye maçlar da oynanmasın.” Demek kadar saçmadır. Statlar, sokaklar, okullar, kafeler, parklar, her yer bizim, hayat bizim, bu ülke bizim.

Bu içimizi parçalayan terör saldırısı yaşanmadan önce de taraftar olarak nötr kalmayı beceremediğimiz için diğer takımları kardeşlik dostluk düşmanlık konularında ayarsız durumlar yaşıyorduk. Bir takım sebepsiz yere kardeşim veya düşmanım olmak zorunda değil. Rakibim olsun yeterli. Her takıma bir etiket vermek zorunda değiliz. Bu acı olaydan sonra kulüplerin kardeşliği ile insanların milletin kardeşliği karıştırılıyor. Biz tabii ki vatanına milletine halkına ihanet etmeyen her insanla kardeşiz bu ülkede. Pek çok farklı sosyal alanda farklı takım tutan insanlarla beraber yaşıyoruz. Bjk ile düşmanız diye çalıştığımız yerdeki  Bjk’lilerle her gün çatışmıyoruz. Komşumuz arkadaşımız çevremiz farklı takım tutan insan dolu. Bu ayrımı iyi yapmak gerek.

Dün şehitlerimiz için, teröre tepki için, İstanbul’a gitti Bursaspor tribünü. Taziye ziyaretiydi bu. Beşiktaş’ta 2 tribün beraber oturdu, çay içildi, gerekli açıklamalar yapıldı. Patlamanın olduğu yere beraber yürüyüş yapıldı. Bursaspor tribünlerinin cefasını çekmiş, Bjk maçından dolayı cezasını yatmış insanların ve tribün büyüklerimizin olduğu ortamda Bjk tribünü ile de karşılıklı konuşularak aradaki husumet bitti denilmiştir. Husumet bitti demek ile kardeş olduk çok başka şeyler. Bursaspor tribünleri duruşu gereği 3 İstanbul takımıyla kardeş olamaz. Burada tekrar ediyorum, bu kulüp tribün kardeşliği. Yoksa 3 tribünden de çok sevdiğimiz çok kardeşimiz abimiz var. Bjk tribünleri ile gelişen süreçte çok büyük olaylara neden olabilecek düşmanlık bitirilmiştir. Fb, Bjk ve Gs tribünleri ile aramız 2004′ ten önce olduğu gibi İstanbul’ a karşı olduğu şekildedir.

Bjk-Bursa kardeş olsun, stada beraber girsin, beraber maç izlesin diye sosyal medyada başlatılan hareketler olayları süreçleri okumaktan uzak toplum psikolojisinden hiç anlamayan düşüncelerdir. Biz toplum olarak çabuk unutan bir milletiz. 1 sene sonra bu zamanlar geçtiğinde bir akıma kapılıp Bjk-Bursa maçını beraber izlesinler falan diye yapılacak bir dayatmada ufak bir kıvılcım her şeyi daha da beter eder. Taraftarlar, tribün grupları dün taziye ve ortak yürüyüşte olduğu gibi tribünlerinin ağırlığına yakışır şekilde davrandığı müddetçe sorun olmayacaktır. Tribünleri çok farklı değişkenleri olan kitleleri oturduğunuz yerden dışarıdan ahkam keserek yönetemezsiniz.

44 canımızı toprağa verdik. Acımız bu kadar tazeyken futbol tribün falan konuşmak çok saçma geliyor bana da ama taraftara, bizlere böyle suçlamalar gelince elimden geldiğince yazmak istedim.

Başımız sağ olsun. Mekanları cennet zaten kahraman kardeşlerimizin. Haklarını bize helal etsinler. Allah ailelerine ve şehitlerimize üzülen herkese sabır versin.