Basketbol 1.Ligi’nde, ilk yarının son hafta mücadelesinde Samsun’da Samsun Büyükşehir Anakent ile karşı karşıya geldik. Son saniyelerine kadar heyecan içinde giden karşılaşmada gülen taraf ev sahibi oldu. Maçtan 77-72’lik skorla galip ayrılan Samsun ekibi, 11. galibiyetine ulaşırken sıralamada da bizim üzerimize çıkmış oldu. Temsilcimiz ise aldığı mağlubiyet sonucu 11 galibiyet, 6 mağlubiyet ile ligin ilk devresini kapatmış oldu. Samsun ekibinde, 23 sayı üreten Jerry Smith en skorer isim olurken, Caner Ercan çok kritik anlarda attığı 14 sayı ile adeta fişimizi çekti. Potanın Timsahlarında Karlo 13, Yunus 12 sayıyla en skorer isimler oldu.

Samsun maçı özelinde bakacak olursak, Playoff öncesi doğrudan rakibimizle olan bir mücadeleyi kaybetmek elbette bizim açımızdan kötü oldu. Maçın ilk periyoduna öyle bir başladık ki maçı Bursaspor TV’den takip eden herkesin ağzı açık kalmıştır muhtemelen. İlk periyotta rakibe sadece 4 (yazıyla; dört) sayı imkânı verdik ki bu belki de sezonun en etkili ilk periyodu olacaktır. Sonrasında Samsun ekibi çabuk karşılık verdi ve maç son saniyeye kadar başa baş gitti.

Hafta içi Dejan’ın sakatlığı ve idmanlara katılmaması sebebiyle koç Cem ve Melih ikilisini tercih etti ve oldukça etkili olduk. Yine ev sahibinin en etkili ismi Jerry Smith’e karşı, Burak Erol’un yaptığı savunma oldukça etkiliydi diyebiliriz. Öte yandan Karlo dün çok etkisizdi ve belki de onun form düşüklüğü bize maçı kaybettirdi. Şahin ve Yunus dış atışlarda takımı sırtlayan isimlerdi. Şahin’e bir parantez açmak istiyorum: Sahada – Şemsettin hocanın bağırıp, kızmasına rağmen – sadece işini yapan bir isim. Dün de kenardan gelip kritik dış atışlarla takımı ayakta tuttu ancak kazanmamıza yetmedi.

Ligin ilk yarısı geride kaldı. Bursaspor Durmazlar; takım halinde %53,7 2’lik , %38,8 3’lük ve % 78,8’lik serbest atış yüzdelerinin yanı sıra; 13 top kaybı, 5,64 top çalma ve 19,4 asistlik bir ortalamaya sahip. Dejan 19,2 sayı ve 7,94 ribaund ortalamaları ile ilk sırada yer alırken, Yunus 5 asist ortalamasıyla bu kategoride ilk sırada yer aldı.

Almış olduğumuz 6 mağlubiyetin tamamı üzerimizde yer alan ve rakibimiz olan takımlara karşı alındı. İlk sekiz içinde yer alan takımlara karşı aldığımız tek galibiyet, Petkim deplasmanıydı ve o maçtan sonra da Petkim cephesi toparlandı, çıkışa geçti. Hakan abinin yazısında belirttiği gibi bazı kırılma anlarında takım olarak reaksiyon vermemiz gerekiyor. Teknik ekibin dışında, saha içinde bu tepkiyi verebilsek bazı maçları daha farklı şekilde bitirebilirdik. Hep diyoruz ya tecrübe diye, henüz basketbol takımı anlamında 3 yıllık bir geçmişe sahibiz ve bazı şeyler zamanla daha net olacaktır.

İlk yarının “en” leri ile bu haftayı noktalamak istedim.

En Skoreri: Dejan Borovnjak

En Kötü Performans(oyuncu): Salih Uğraşan

En İyi Performans: Karlo & Dejan

En İyi Performans(Takım): Türk Telekom-Bursaspor Durmazlar

En Kötü Performans(Takım) Nesine.com Eskişehir Basket- Bursaspor Durmazlar

En Çok Sayı (Bir maç): Dejan Borovnjak

En Fazla Asist Yapan: Yunus Çankaya

En Fazla Ribaund: Dejan Borovnjak

En Fazla double-double: Dejan Borovnjak

En Çılgını: Şemsettin Baş (Şemsettin hocam selamlar 🙂 )

En Sakini: Şahin Ekmen

En Sempatiği: Karlo Vragoviç

En Değerli Oyuncu: Dejan Borovnjak