Bursaspor bu gece üst üste altıncı resmi maçında beşinci mağlubiyetini aldı. Uzun zamandır futbol adına ortaya hiçbir şey koyamayan takım son sekiz günde kendi evinde üç kez boynu bükük gitti soyunma odasına. Sonuç olarak Hamza Hoca ile yollar ayrıldı, beklenen oldu. Ancak neden bu kadar inat edildi işte orası koca bir soru işareti. Bir Başkan, bir yönetim göz göre göre nasıl bu aciz futbola göz yumdu bunca maç benim aklım almıyor.

Devre arası kampı, ara transfer dönemi bunları beraber geçirdiğin ve “Arkasındayız” mesajı verdiğin hocayı, ikinci devrenin başında göndermek büyük bir güven kaybı. Herkesin gördüğü ve dillendirdiği “Hamza Hoca ile olmaz” düşüncesini Ali Ay’da eminim ki görmüştür. Sadece para alamamasına ses çıkarmadığı için mi bunca zaman ısrar edildi bu adamda ben anlamıyorum. Gerçi öyle olsa Stancu’ya verilen bonservis ve senelik ücreti nasıl açıklayacağız bu sefer? Askerlik gibi, mantığımıza bir türlü oturtamıyoruz bazı şeyleri.

Şimdi ne olacak? Kamuoyuna Duyuru’nun ardından ortaya atılan isimler Mehmet Özdilek, İsmail Kartal, Zico falan Hamza Hoca’nın kapısına gidip “Biz ettik, sen etme” dememiz için mi? Bazı şeyleri aşalım, aşarken de gerçekleri görelim. Başarı odaklı düşünen hiçbir yabancı hoca bu kadroyu almaz, bunda hemfikiriz herhalde. Gelen olursa da sezon sonu yüklü bir tazminatı cebine koyup voleyi vurur.

Bana göre gelen isim %90 yerli olacaktır. Ancak ortada dolaşan isimler hiç iç açıcı değil. Türk futbolunda artık Evliye Çelebilik mertebesine ulaşmış isimlerin buraya bir şey katamayacağını görmemiz gerek. Bursaspor’daki futbol aklı komple resetlenmeli. Menajerler veya tek vasfının paralı olması olan yöneticiler sportif konulardan elini çekmeli. Bu iş profosyonellerin işi, önce bu  mantığı oturtmamız gerek. Gelecek isime düzgün bir çalışma şartı sunarsak, doğru bir isim ile elbette bu işin meyvelerini toplarız. Sezonun kalan 16 maçından bir beklentim yok tek temennim önümüzdeki yılı şimdiden planlamaya başlayacak bir isimin göreve getirilmesi. Gönlümden geçen isim Mesut Ünal. Şu durumda olur veya olmaz zaman gösterecek ama ben bir gün bu takımın başında çok iyi işlere imza atacağına inanıyorum.

Hamza Hoca’nın ayrılığı konusunda en sevindiğim nokta Fuat Hoca’nın da beraberinde gitmesi. Adanaspor maçından sonra da yaptığı saçma sapan açıklamalar ile maçın kahrını ikiye üçe katladı sağolsun.  “Necid kariyerli ama bizim sistemimizin oyuncusu değil” diyerek giderayak bizi neşelendirdi. Ulan adama demezler mi “Sen bu oynattığını sistemli bir oyun mu sanıyorsun?” diye. Kurtulduk ya cidden kurtulduk. Güvenç Kurtar döneminden beri sahada bu kadar aciz duruma düşen bir Bursaspor izlememiştim. Umarım önümüzdeki sezon anlaşacağınız takımınıza Sinan Bakış, Bilal Kısa, İsmail Konuk, Furkan Özçal gibi oyuncu kardeşlerinizi de bizden çekip alırsınız.

Selametle.