Gündem açıkça belli herkesin sorduğu soru “Ne olacak bu Bursasporun hali?” Ama an itibarı ile yeni teknik direktörün kim olacağı ayrı bir merak konusu. Dolaşan isimlere hiç girmeyeceğim. Hepsi “Bizim uyumla çalıştığımız teknik direktörü beğenmediniz alın size bu yakışır!” minvalinde isimler. Düzen değişmedikçe de bu kısır döngü değişmeyecek. Ertuğrul Sağlam, Hikmet Karaman, Cristoph Daum, Şenol Güneş ve Hamza Hamzaoğlu. 2010’dan itibaren kulübümüzde görev yapan teknik adamlar. Farkındaysanız Hikmet Karaman hariç hepsi şampiyon hocalar. Yalnız asıl sıkıntı, bu beş ismi bir yemekte bir araya getirin yarım saatten fazla konuşacak bir şey bulamazlar. Ertuğrul Hoca ve Hamza Hoca’yı bir miktar benzetebiliriz belki ama bu ele 5 benzemez desek abartmış olmayız. İşte sıkıntı burada ayyuka çıkıyor, bu sorun FUTBOL AKLI! Bu futbol aklı ithal mi edilir yoksa özkaynaklardan mı bulunur bilemem ama öncelikli ihtiyacımız bu. Futbol aklı bu şehrin gerçeklerinden kopuk olduğu sürece sonuçlar bundan çok farklı olmayacak.

Merak ediyorum Sn.Başkan şirketindeki üst düzey bir yöneticiden memnun olmazsa veya o yönetici ayrılırsa ne yapıyor?Muhtemelen (benim de O’ na oy verdiğim kongre öncesinde dediği gibi) işini profesyonellere bırakıyor ve her şeye kendisi karar vermiyor. Gerekli görürse transfer gerekli görürse kurum içinden sorunu çözerek işine devam ediyor ki iş hayatındaki başarısı pek değişkenlik göstermiyor.

Peki konu Bursaspor olunca neden sizin şirketiniz veya kurumsal başka bir model gibi yönetilmiyor da eski usullere göre yönetilmeye devam ediyor? Daha doğrusu Bursaspor yönetilmiyor, idare ediliyor. Benim asıl merak ettiğim soru şu: “Bursaspor kulübünün yönetim şeklinin bir organizasyon şeması var mı?”

-Organizasyon şeması dediğiniz şey çok mu önemli?

-Yaparız 10 dakikada bir tane!

-Hangi kulübün var ki?

Böyle saçma işlere girmeden bu krizi bir fırsata çevirmek için yeniden yapılanma ve organizasyon şart! Eğer organizasyonu sağlamak istiyorsanız nasıl yapılacağını benden daha iyi bildiğinize eminim. Ancak dert günü kurtarmak olunca unutmayın ki her gün daha kötüye gidiyoruz. Hoca A olur B olur yine tepki görür veya benimsenir önemli olan altı ayda bir bu saçma döngüyü yaşamamaktır.

Son söz olarak şunu söyleyeyim meşhur arama motoruna organizasyon şeması yazarsanız neleri yapmadığınızı çok rahat görebilirsiniz. Her krizin bir fırsat olduğu gerçeğini tekrar hatırlar ve adımları buna göre atarsanız sadece günü kurtarmakla kalmaz bu kulübün geleceğini de kurtarır ve taraftarın hayır duasını da alırsınız. Aksi durumda ise yine kongre yine borç konuşmaya devam eder dururuz. Unutmayın yanlış sorular doğru çözümler getirmez.

Not: Aşağıda google aramalardan bulduğum bir taslak organizasyon şemasını paylaşıyorum. Geliştirmek ve uygulamak çok zor olmasa gerek.