Basketbolda bir tabir vardır. Güzel, eğlenceli ve çekişmeli geçen maçlardan sonra oynayanlar birbirlerine “Elinize sağlık beyler, güzel maçtı” der. Dün oynanan Petkim maçını teknik sebeplerden dolayı izleyemedim. TBF’ ye bu konuda ayrıca teşekkürlerimi(!) sunuyorum tabi ki. Bursaspor uygulaması ve anlık takip edebildiğim kadarıyla sonucu anında öğrendim. Fakat dün oynanan maçın sonundaki görüntüler, açıklamalar, Twitter’ dan takip ettiğim kadarıyla içimden geçen en net ifade “Elinize Sağlık Beyler” oldu. İçime dolan huzuru tahmin edemezsiniz. Dejan’ın, Kaptan Salih’in, Şahin’in, Melih’in, kısaca takımın tribüne çıkıp taraftarla bütünleşmesini görmek benim için paha biçilemezdi. Tüylerim bunları yazarken bile hala diken diken.

Sene başında kendi aramızda bu takım hakkında konuşurken tahminlerimiz çok başkaydı. Play-off’ ları zorlasak, 8’ den kapak atsak, ilk sene tecrübe olur abi, sonraki sene zorlarız vs. diyorduk. Çünkü bütçe, oyuncular, ilk senenin tecrübesizliği vb. veriler bize orta sıraları işaret ediyordu. Fakat daha önceki yazımda da bahsettiğim “basketbol karakterinin” nasıl oluşturulacağı ve gerçekten “takım” olunduğunda gelebilecek artı galibiyetleri ve ivmeyi hesaplarken biraz cimri davranmışız. Bu takım gerçekten kapasitesinin üstünde performans gösteriyor ve “karakter” ortaya koyuyor. Takım olmak için gereken gerçek veriler.

Basketbol şubesi şu dönemde benim ve benim gibiler için çölde bir vaha gibi. Tam yorgunluktan bitmek üzereyken, umutsuzluğun, huzursuzluğun dibindeyken, en sevdiklerinizin size el uzatması ve destek olması gibi. Dünkü galibiyet ve salondaki coşku, ilerideki güzel günler için bir işaret fişeği olsun. Bu takım en güzel desteği ve sahiplenmeyi hak ediyor.

Genel yapımız itibariyle bu tip güzel ve mutlu anlardan sonra bir rehavet havası oluşabilir. Basketbol buna izin veren bir oyun değil. Hem camiada hem de takımda böyle bir hava oluşmaması için sürekli bir sonraki maça odaklanmalıyız. Şemsettin Hocam ve oyuncuların bu konuda da bilinçli olduklarını düşünüyorum. Şimdi daha çok çalışıp, daha çok mücadele edip, play-off’ larda ve lig mücadelesinde biz de varız deme zamanı. Alınacak diğer maçlarla birlikte Petkim maçı galibiyetini daha değerli hale getirmeliyiz.

Son olarak çıkarız, çıkamayız… Bence çok önemli değil. En azından bu sene için…

Böyle devam takım… Güzel günler yakın…