Maçtan önce bu maçın zor geçmesini bekliyordum ancak bu kadar da zorlanabileceğimizi tahmin etmemiştim açıkçası. Karlo, Şahin ve Yunus’un kötü yüzdesi, uzun oyuncularımızın erken faul problemine girmesi, maçın son ana kadar başa baş gitmesinde etkili oldu.

Neyse ki Karlo son çeyrek sazı eline aldı ve hücumda biraz toparlanarak, maçı 72-69’luk skorla kazandık. Ekibimizde en skorer isim 19 sayıyla oynayan Karlo Vragoviç oldu. Maçın en skorer ismi ise Türk Telekom’dan 22 sayıyla Darryl Monroe oldu.

Maçın ardından Şemsettin hocanın da dediği gibi savunma bu işin anahtarı… Siz iyi savunma yaptıktan sonra, istediğiniz kadar kötü yüzde ile hücum yapın maçı bir şekilde kazanırsınız. Biz de dün bu şekilde maçı kazandık diyebilirim. Etkili oyuncuları olan Ankara ekibini 69 sayıda tutmak, -sezon ortalamaları 84 sayı- bizim adımıza önemliydi.

Yalova maçıyla başlayan, Pertevniyal ve son olarak da Telekom maçı ile biten 1 haftalık seriden 3 galibiyet ile ayrıldık. Savunma ve mücadele anlamında takıma bir şey söylemek zaten yanlış olur. Yalnızca zaman zaman hücumda bocalama yaşıyoruz. Playoff öncesi bu konunun üzerine biraz daha fazla düşebilirsek, kısıtlı imkanlarımıza rağmen çok büyük bir iş başarabiliriz. Yine de hoca, teknik ekip ve oyuncular büyük bir alkışı hak ediyorlar. Bu sezon yüzü bir türlü gülmeyen biz taraftarlar için mükemmel bir teselli oldular.

Taraftar demişken, bir diğer teşekkür de Bursaspor taraftarına gelmelidir bence. Haftalar ilerledikçe takımın mücadelesi üst düzeye çıkıyor. Özelikle iç sahada adeta 6 kişi oynuyoruz. Sene başında kimsenin şans tanımadığı bu takımın, bu denli mücadele etmesinde kuşkusuz, salonu dolduran büyük Bursaspor taraftarının da çok önemli etkisi var diye düşünüyorum.

Bu maç için özellikle belirtmek istediğim ve beni mutlu eden tek nokta ise 3 sezondur mücadele eden Bursaspor Basketbol takımının, ilk smaç basketiydi. [Her ne kadar değerli büyüğümüz Engin Aksöz abimiz Mert Celep’in Pertevniyal maçındaki smaç denemelerini gereksiz bulsa da 🙂 ]

Önümüzdeki hafta Acıbadem deplasmanında olacağız. Rakiplerin bir bir küçük hesaplara başladığı son 4 maç için biz ne gibi bir strateji uygulayacağız, bu hafta belli olur diye düşünüyorum. Basketbol 2. Ligindeki ilk senemizde bu hesapları yapmadığımız için bir yıl daha oynadığımızı hatırlatmak gerekir.

Playoff havası farklı olur; ben tecrübeli oyunculardan kurulu Acıbadem yerine, görece daha az tecrübesi olan ve gittikçe aşağı yönlü performansı olan Afyon ile eşleşmeyi daha çok isterim. Bakalım teknik ekip ve oyuncularımız kimi istiyor…