20 Ocak 2016 sayın başkan Ali Ay kongreye katılan 2887 üyenin 1691 inin oyunu alarak başkan seçildi. Kongre salonunda söylediği sözlerden bazıları;

-Ben işi profesyonellere bırakacağım, kendi işimde öyle yapıyorum.

-Benim adım Ali Ay kimseden icazet almam, icazet alacaksam (teker teker taraftar gruplarının isimlerini söyleyerek)  Bursaspor taraftarından icazet alırım.

-Taraftarlarımız boynu bükük gezmeyecek.

-Taraftar Meclisi kurulacak.

-Sportif başarının yanında ekonomik başarıda gelecek.

-Beni televizyonlarda çok göremezsiniz medyatik bir adam değilim.

Bu söylemlere vaat diyebiliriz,her vaadi yerine getiremeyebilirsiniz ama yazının bundan sonrası daha büyük sorun teşkil ediyor.

-Hamza hoca ile beraber geldik gidersek beraber gideceğiz.

-Mutlu Hoca ve İvan Ergiç ile beraber çalışacağız.İvan Ergiç 2 haftaya kadar Bursa’ya gelecek.

-En büyük hatam Hamza hoca ile yolları geç ayırmaktı.

-27 puana çok güvendik en az 15 puan alırız diye düşünüyordum.

-Hamza Hoca ile yoları yolları ayırmak hataydı.

Bu yazdıklarım aklımda kalan söylemlerdeki birkaç çelişki sadece. Hep iyi niyetli olduğunu düşündük sayın başkanın. Ama yine bu platformda yazan Gökhan Sezer arkadaşımız zamanında uyarmıştı bizi “Hataların üstüne zırh olan iyi niyet, zararda kötü niyetle yarışır”diye. Bir buçuk senenin sonunda teknik direktörü olmayan, son maç ile kümede kalmış, oyuncu göndermeye kalktığınızda kadrosunda neredeyse futbolcu kalmayacak ve daha önemlisi dillere pelesenk olan ekonomik anlamda kötü gidişi engellenememiş bir kulüp var önümüzde.

Şimdi ne yapacağız?

Sayın başkan kongre kararı almayacağını defalarca söyledi.(Gerçi yukarıdaki beyanlara bakınca her an her şey olabilir.) Eğer göreve devam etme niyetinde ise çıkıp neler yapacağını anlatmasından öte bir an önce eyleme geçmeli. Aslında bu bir buçuk yıl boyunca yaptıklarının tersini yaparsa kendini kılavuz olarak kullanma şansı var başkanın.

Son bir söz ise muhalefete! Adaylık açıklamak için kongre kararını beklemek olağan bir durum olabilir. Ama bulunduğumuz olağanüstü şartlarda en kötü ihtimalle var olan başkan ve yönetimin daha iyi çalışması için lütfen daha aktif rol alınız. Eğer bu yükün altına hiçbir zaman girmeyecekseniz o zaman Ali gitmiş Tamer gelmiş fark etmiyor. Bursaspor’daki alışılagelmiş kötü düzeni değiştirmek için herkesin sorumluluğunu bilerek hareket etmesi gerekiyor.

Ve bir kez daha: BURSASPOR SEN ÇOK YAŞA!!!