Hafta başı gelişmeleri ile maçın ağır favorisi haline gelmişti Bursaspor. Önce Ertuğrul Sağlam’ın istifası ve üstüne acemi başkanlarının tansiyonu daha da yükselten açıklamaları ile Malatyaspor maça,yeni stadyumlarının açılış coşkusu ile değil de kaos içinde hazırlandı. Geçtiğimiz sezon bu tarz kaosları sık sık yaşadığımızdan bu yılki halimize ne kadar şükretsek az.

 

Oynadığımız tüm karşılaşmalarda rakiplerimizin ortak özellikleri vardı ve hepsi bize karşı ağırlıklı kanat akınları ile hücum ediyordu. Bu maçta da farksız olmadı. Bursaspor’un oyun ve oyuncu yapısı rakiplerine ancak bu şansı veriyor diyebiliriz. Yani rakipler bize karşı bizim istediğimiz gibi hücum edebiliyor. Yapılan sahipsiz ortalarla dönen topları alan ve Badu-Agu driblingleri ile rakip alana hızla çıkan bir Bursaspor yapısı var bu sezon. Dengimiz veya dengimizin altındaki takımlara karşı bu oyun yapısının her zaman iş yapacağını düşünüyorum ama iyi takımlara karşı ciddi derecede zorlanacağımız kesin. Bir başka soru işareti de geriye düştüğümüz maçlarda reaksiyonumuzun ne olacağı ile ilgili. Şu ana kadar geriye düştüğümüz iki maçı da kaybettik. Öne geçtiğimiz ve farkı açtığımız 3 maçta da ciddi bir oyun karakteri zafiyeti gösterip çok fazla pozisyon verdik ve hatta toplamda 4 gol yedik. Yani sözün özü daha takım olmamıza çok var ve özellikle hücum hattında bireysel yeteneklere çok fazla bağlı bir oyun yapımız var. Bireysel yetenek demişken Kembo ve Batalla’nın çıkışı ile takımdaki topa sahip olma sorununun ne kadar zirveye çıktığının göz ardı edilmemesi gerekir. En azından biri oyunda kalmalı.

 

Bursaspor neyi doğu yapıyor dersek, oyuncular birbirini çok seviyor bir kere,yardımlaşma üst seviyede ve özellikle top rakipteyken saha yerleşimimiz çok iyi. Bu sayede hücuma çıkarken topu kilit oyuncularımıza ulaştırmada pek zorlanmıyoruz. Batalla ve Kembo’suz ne yaparız bilmiyorum ama ikisi ile çok güzeliz.

 

Gelelim Galatasaray maçına. İki tane oyuna müdahale özürlü hocanın maçı olacak. Galatasaray’ın en büyük özelliği oyun çoşkusu ve tempolu oyun. Ancak onlar hiç geriye düşmediler şimdiye kadar. İlk golü biz atarsak reaksiyon gösterebileceklerini düşünmüyorum. Stoperleri Maicon üzerinden oyun kuruyorlar ve onun üzerine yapılacak baskı oyun planlarını ciddi derecede bozabilir. Ayrıca sağ bekleri Mariano atak bir bek özelliğinde oynuyor ve geri dönüşleri sıkıntılı. Daha sprinter olan Delarge’nin sol tarafta oynaması o bölgede bize ciddi şanslar getirebilir. Futbol şansı yanımızda, neşemiz daim olsun.