Malatya maç yazısının son paragrafında Galatasaray maçına kısaca değinmiştim. Galatasaray’ı da kanat futboluna zorunlu kılacağımızı ancak Galatasaray gibi güçlü takımlara karşı bu taktiğin bizi zor durumlarda bırakabileceğini belirtmiştim. Öyle de oldu. Bize karşı her takım az yada çok süreyle çok rahat baskı kurdu ve pozisyonlar buldu. İşte iyi takımlar içeri kat ederek ya da dönen toplarda kaliteli ayaklarla bir şekilde golü bulabiliyor.

 

Maç boyunca orta sahada alan daraltan ve rakibini kanat akınlarına mecbur bırakan bir Bursaspor izledik. Galatasaray bu kanat akınlarından bir sonuç alamasa da baskıyı hep yoğun tuttu ve bu baskı karşılığında yakaladıkları duran toplardan ciddi tehlikeler yarattı. Aslında tam bir Bursaspor golü izledik,aynı pozisyondan defalarca yakalama şanslarını kaçırdık ve maçı dakika 70 lere kadar hasbelkader getirdik. Ta ki Tudor’ un akıl dolu değişiklikleri ve Le Guen Le Guenoğlu’ nun   maçı bizim gibi izlediği dakikalara kadar.

 

Tudor kanat akınları sonucunda dönen topları alabilecek ve Bursaspor ceza sahası yayı bölgesinde daha kalabalık olabilecek bir sisteme döndü. 2 bekini çıkardı 3-4-2-1 e dönerek Feghouli ve Belhandayı Gomis in arkasına aldı. Biz ne yaptık hiçbir şey.

 

Maç boyu Galatasaray’ın beklerini kovalayan Kembo ve Delarge artık tükeniş turlarındaydı ama izledi hocamız. Muhtemelen rahatsızlı olan ve özellikle 2.yarı iyice oyundan düşen Batalla’ nın Galatasaray orta sahası tarafından ezilmesini izledi hocamız.

 

Sevgili hocam biz bu ezik büzük oyunu geçen sene çok defalar oynadık. Ama hep bir açıklaması vardı. Geçen seneki kadro kalitemiz bunu oynardı. Buna rağmen bu oyunu oynatıp devreye 27 puanla giren Hamzaoğlu çok eleştirildi. Sevgili hocam bu kadro bu kadar korkak ve ezik oynamaz,oynayamaz. Ne olursa olsun, yedek kulübende Cristobal var Yusuf var,Bilal var Furkan var. Merteri alıp Badu’yu ön tarafa atabilecek seçeneğin var. Artık okeye dönen Kembo yerine Delarge’ı çıkardın ve yediğimiz 2.gole zemin hazırladın. Galatasaray’ın yaptığı sistem değişikliğine seyirci kaldın.  Bu maç sana yazar hocam.

 

Nazar boncuğu olsun, biz bu oyun tarzıyla ligdeki 12-13 takıma çok rahat skor üstünlüğü sağlarız ancak dengimiz ve dengimizin üstü takımlara karşı biraz daha cesur olmalı ve onların yetenekli ayaklarını oyunun akışında kendilerini bulmalarını engellemeliyiz. Maçın en iyisi Barış’a geçmiş olsun diyor ve Milli Takıma göz kırptığını hissediyorum.