Ertuğrul Sağlam ve Hamza Hamzaoğlu gibi sistem konusunda kalıplarını aşamayan hocalardan sonra Le Guen’in yaptığı bu sistem değişikliği Bursa’da herkesi heyecanlandırmış ve yeniden futbol konuşulmasını sağlamıştır eminim. Bu anlamda bize yaşattığı bu heyecan için hocamıza teşekkür ederim.

 

Her zaman savunduğum ve söylediğim bir şey vardır. Sistemleri hocaların sahaya çıkardığı matematiksel diziliş değil, sahaya sunduğu oyuncuların futbol karakterleri belirler. Bugün ilk yarı bunu o kadar net yaşadık ki! 3-5-2 düşüncesiyle sahaya çıkıp 6 lı savunma oynadığımız bir ilk 25 dakika oynadık. Golü yedikten sonra bazı kıpırdanmalar olsa da bence yapımız-planlarımız dışında gelişen ataklarla gelen 2 gol atarak ve kötü oynayarak ilk yarıyı bitirdik.

 

3-5-2 bilindiği gibi atak halindeyken  5 li orta saha,defans halindeyken 5 li defans dizilimini gerektiren ve oynatan bir sistem. 3-5-2 oynayıp oyunu stoperleriniz kurmuyor ve 2 kenar oyuncunuz öne dribling yapamıyorsa birde orta sahada oynattığınız oyunculardan biri stoperlerin içine giren bir ön libero ise ortaya 6 lı bir savunma hattı,topa sahip olamayan ve tıkanan bir yapı çıkıyor. Agu’nun topu stoperlerden almak için iyice içlerine girmesi ve kenar oyuncuların öne çıkamaması ilk yarının en büyük sorunuydu bizim için.

 

İkinci yarı skor üstünlüğü rahatlığı ve Agu-Aziz-Barış üçlüsünün daha önde kalmasıyla ideal bir yapıyla oynamaya başladık ve Osmanlıspor’u sahasına hapsettik adeta. Bence tribündeki herkesin kafasından geçen Kembo-Delarge değişikliği vakti gelip geçtiği dakikalarda Cüneyt Çakır’ın saçma kartı olmasa bence çok daha farklı bir skor elde edebilirdik. Hocanın oyuncu değişiklikleri zamanlaması ve tercihleri konusunda yine hatalar yaptığını düşünüyorum.

 

Bu sistemle çıkılan maçlarda hücum oyuncularından birinin Delarge olması bir elzemdir bence. Zaten üçüncü gole verdiği katkı bu düşüncemi kanıtlıyor.  Aynı zamanda yine bu sitemle oynanan maçlarda Agu yerine Badu tercihi yine sistemi daha aktif ve üretken kılabilir.

 

Son olarak; Ertuğrul’u çok başarılı bulduğumu, Batalla ve Aziz’in sahadaki mücadelelerinin saygı duyulacak seviyeyi aştığını, Stancu’nun geldiğinden beri en verimli maçı olduğunu söyleyerek noktayı koyuyor,neşemizin daim olmasını diliyorum.