Kadrolar açıklandığında hemen herkeste bir tedirginlik oluşmuştu sanırım.Ertuğrul eklenmesi ile kurulan üçlü savunma hattı,iki bek ile oluşturulmuş beşli orta saha ve Kembo-Stancu ikilisinin oluşturduğu forvet! Savunmanın yine öncelikli düşünüldüğü bir kadro olarak yorumladık hemen hepimiz.

Öncelikle Le Guen’i anlamamız gerektiğini düşünüyorum.Aklında takım boyu ve saha paylaşımı ilk sırada bence.Ardından set hücumunda özellikle Kembo-Batalla ikilisini; hızlı hücumda ise Stancu,Delarge veya Yusuf gibi oyuncuları kullanmayı daha çok istiyor.Ama tekrar tekrar söyleyeyim Mösyö’nün önceliği bence savunmada.Bu noktada topu rakibe bıraktığımızda bile çok pozisyon vermememize rağmen Akhisar maçı hariç her maç gol yedik.Karşıt olarak attığımız 16 gol ile en çok gol atan 5. takımız ve an itibarı ile geçen senenin 1.ve 2. sinden daha çok gol atmışız.Savunma kurgumuzda bence en önemli eksiğimiz ribaund diye adlandırılan dönen toplarda.Bu noktada maçın yıldızlarından biri olan Agu’ya ufak bir eleştirim olacak.Stoperlerin arasına çok girdiği için bu toplarda eksiğimiz açığa çıkıyor.Badu sağlığına kavuştuğunda bu konuda ondan beklentim büyük.Başka bir detayda şu;mevcut kadro yapımızla (benimde çok sevdiğim) önde pres yapmayı yapamayız.Bunu beklemek taraftar olarak kendimize işkence olur.En fazla dün ikinci yarının 10-15 dakikasında gördüğümüz kadar baskı yaparız.

Dünkü maça gelirsek bireysel performanslarda en çok takıldığım oyuncu Cristobal Jorquera idi!Önceki maçlarda Le Guen’in neden onu tercih etmediğini dün çok daha net anladım.İkinci gol öncesi Pablo’ya pası dışında oyunda ne savunma ne hücum anlamında en ufak bir katkısını ben görmedim.Özellikle savunmada adeta saydam adamı oynadı.Diğer beklentimin altında kalan oyuncu ise Jires Kembo oldu.Gezgin forvet rolünde daha aktif olmasını beklediğim Kembo tartışılacak kırmızı karta kadar oyunda istediği işleri pek başaramadı.Haftaya yokluğunda hoca dizilişte bir değişikliğe mi gider yoksa yerine Delarge veya Deniz Yılmaz ile mi başlar bekleyip göreceğiz.

Günün iyileri ise hem savunma hem hücum performansı ile Mikel Agu,maça gereksiz bir sarı kart ile başlamasına rağmen ikinci yarı performansını arttıran Ertuğrul,sahada basmadık yer bırakmayan,çalışkan oyununu gol ile süsleyen Stancu ve maça penaltı kaçırarak başlayan ardından sakatlık yaşayan ve bunlar hiç olmamış gibi maçın bize dönmesinde büyük pay sahibi olan saha içi liderimiz Batalla!Futbolcularımıza ek olarak, ülkece bize dayatılan 4-2-3-1 yerine 3-5-2 yi tercih edip risk alan takıma duran top çalıştırdığı çok belli olan Paul Le Guen’de dün alkışı hakediyordu.

Kolay görünen ama çok önemli bir maçı kazanarak haftayı kapatmanın keyfi ile daha güzel günler göreceğimizi umuyorum.Akıllı ve skor alan oyunumuzu Sivas maçında da görmek dileğiyle…