Olağan şüpheliler isimli filmi izlerken başlangıcında biraz sıkıldığımı hatırlıyorum.Bir hırsız-polis filmi olarak niteleyebileceğimiz filmin final sahnesi sizi öyle bir ters köşe yapar ki filmi bitirdiğinizde aklınızda sadece o sahne kalır.Geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz Münir Özkul’un Yaşar Usta-Saim Bey sahnesi o kadar ön plana çıkmıştır ki ; filmin adını bile kolay kolay hatırlayamazken (filmin ismi Bizim Aile :)) bu sahne satırları okuyan  herkesin gözünde hemen canlanır. Buradan senaryonun önemsiz olduğundan bahsetmiyorum tabii.Aynı senaryoyu (yada anafikri) kullanan eserlerin aralarındaki farkı yaratan etkenleri örneklemeye çalışıyorum.

Bursaspor veya futbol bu yazının neresinde peki? Ligimizde biz hariç tüm takımlar neredeyse 4-2-3-1 formatında dizilirken Başakşehir’in lider ; aynı sistemle oynayan Karabükspor’un sonuncu olmasının sadece kalite farkından kaynaklı olmadığını düşünüyorum. Her hafta Harun dışındaki 10 kişiyi seçip sahaya 4-2-3-1, 4-3-3, 4-4-2, 3-5-2 vs seçip sahaya dizmeye çalışıyoruz.Benim de uğraştığım bu senaryoyu yazarken ufak tefek görünen ama çok değerli sahneleri gözden kaçırıyoruz.Nedir peki bu sahneler?

Örneğin kornerler hem hücumda hem savunmada çok büyük önem teşkil ediyor. 2004 yılı Avrupa Şampiyonasında iyi savunma ve çoğunluğu korner olan duran top organizasyonları Yunanistan’ı şampiyon yapmıştı.Bu seneye gelirsek hafızam beni yanıltmıyorsa korner zaafiyeti yaşadığımız ilk devre oynadığımız bjk maçı ve iki hafta önceki Başakşehir maçları var.Bunların dışında korner savunmasını iyi yaptığımızı fakat bu kornerlerin dönüşünü atağa çevirmekte yetersiz kaldığımızı söyleyebiliriz.

Bir diğer basit görünen sahnelerden biri, ligin en popüler teknik direktörlerinden Ersun Yanal’ın önemli numaralarından biri olan taç presi.Hatırlarsanız Daum dönemi Fenerbahçe Alex’in önerisiyle santraları direk rakip yarı sahada taça çeviriyor ve ardından presle oyuna başlıyordu.Bu sene topu rakibe bırakan yapımız rakip yarı sahada neredeyse hiç taç presi yapmadı.Daha kötüsü ise attığımız taçlarda rakip baskısı geldiğinde topu hemen rakibe verdik. Bu taç presi meselesi basit görünen ama bence gerekli önemi vermediğimiz konuların başında yer alıyor.Bu örnekler ofsayt taktiği,karşı ofsayt taktiği,Yugoslav faulü vs. diye uzar gider.

Pekala Akhisar maçında bizim için önemli sahneler neler? Başlangıç olarak Akhisar takımı çok kırılgan bir ekip.Pek popüler 4-2-3-1 dizilimini tercih ediyorlar.Son haftaların eleştirilen stoperi Ekong’a uygun statik iri yapılı bir santrafor olan Selezynov ile oynuyorlar. Diğer yandan atakların beyni Olcan Adın takımın orta saha enerjisi ise Sissoko dersek yanılmayız.Bizim avantaja çevirmemiz gereken nokta ise stoperlerinin oldukça sakar ve dikkatsiz oluşu.Bir yanda süratli ama sakar Dany diğer yanda pozisyonu takip etmekle izlemeyi sık sık karıştıran Mustafa Yumlu.Kanat savunmalarının oldukça kötü olduğunu belirtmekte fayda var.Yusuf-Delarge-Kembo üçlüsünden hangileri oynarsa oynasın kanat aksiyonlarımız skor için çok değerli.Duran top savunmaları idare eder düzeyde.Bostock ile yan yana oynayacak orta sahalarımız dönen topları doğru bir şekilde tekrar atağa çevirmeli.İlk devre oynanan maçta Batalla’nın kafa golü de böyle bir pozisyondaan gelmişti.

Sonuç olarak futbol herkesin kafasında oynatmaya çalıştığı ama 22 kişi oynarken diğerlerinin onları izlediği bir oyun.Ana fikirden sapmadan küçük sahnelere dikkat ederek gelecek bir üç puan Manisa deplasmanından yegane beklentim.