‘’Bir teselli ver ki yarına umutla bakalım’’ dünkü maçın pankarta yazılmış özetiydi aslında. 9 maçtır galibiyet alamayan, son 3 maçtır gol atamayan hele ki son Galatasaray deplasmanında ceza sahasına dahi giremeyen Bursaspor dünkü galibiyet ile bir nebze nefes aldı adeta.

 

3 ay aradan sonra 3 puanı bir arada görmek, hele ki Cuma gününden kazanmak ve hafta sonunu bir parça olsun mutlu geçirecek olmak özlediğimiz duygulardandı. Peşpeşe patlak veren saha dışı olaylar, saha içi kötü skorlar ile birleşince Bursaspor müthiş bir kaosun içinde ‘’Acaba?’’ sorusu ile sezon sonuna korku içinde yaklaşıyordu. Dünkü Kayseri galibiyeti ile birlikte bu duyguyu bir parça olsun kırdık.

 

Dünkü karşılaşmanın  en büyük sevinci benim adıma başlama vuruşundan son düdüğe kadar maçı isteyen bir Bursaspor’u izlemekti. Sezon başından beri ortaya konan inişli çıkışlı grafik, maç seçerek oynamak, kaçak güreşmek vs’nin üstüne dünkü 90 dakikaya yayılan  kazanma arzusu  bu yüzden çok önemliydi. Olması gereken dün de sezon başından beri de buydu aslında.  Çok eleştirsem de Barış dünkü maçta hakkını vermem gereken adamların başında geliyor. Herkes Mendes karşısında çok zorlanacağını düşünsede o Bursaspor kariyerinin en iyi futbolunu ortaya koydu dün akşam. Shehu’da dünkü maçın göze giren adamlarındandı. Ama tabi gecenin yıldızı her zamanki gibi Pablo Martin Batalla’ydı. 34 yaşındaki efsane dün belki çok istediklerini ortaya koyamasa da 76’da şapkadan tavşanı çıkarıp maçı kurtarmamızı sağladı. Onun burada son sezonunu yaşıyor olması şahsen beni çok düşündürüyor. Hem ‘’10’dan sonra ne olacağız?’’ düşüncesi hem de ‘’Passolig inadını kırıp son kez canlı seyretsem mi? acaba fikri epey zorluyor. Herşey için eyvallah Pablo, 27 yaşındayım canlı gözle izleyip ileride ölene kadar tüm aile bireylerime anlatacağım en büyük Bursaspor efsanesisin benim için.

 

Bir paragrafta Le Guen’e açalım. Fransız Hoca dün Bursaspor kariyerinin belkide en kritik değişikliğini yaptı 68’de Bostock – Sow değişikliği ile. Bostock Shehu ile Batalla arasında tam arafta bir maç geçirirken kenara alınıp Sow takviyesi ile ‘’Ya herro ya merro’’ hamlesi yaptı resmen.  Sow’u kenarda görünce benim aklıma  çokta iyi bir maç çıkaramayan Yusuf Erdoğan geldi, daha düşük alternatif Stancu’ydu. Ancak Bostock çıkınca şaşırmayan çok az insan olmuştur aramızda. Bu galibiyet eminim ki ona da çok iyi gelecektir. Biraz daha azalan baskı ve biraz daha rahat karar alma imkanı sağlayacaktır.

 

Önümüzde sezonu %90 kapatma imkanımızın olduğu 3 maçlık Osmanlı, Sivas ve Antalya serisi var. İlk yarıda bu üç maçtan 7 puan çıkartmıştık. Aynı formu ortaya koyarsak sonrasında kalan 5 maçı da stresten uzak kendi oyunumuzu daha rahat ortaya koyarak elbette biraz daha puan toplayarak korkulu rüya görmeden bitirebiliriz ligi. Herkese mutlu hafta sonları. Birazda Bursaspor Basketbol’u kovalayalım bugün, pazartesiden itibaren Osmanlıspor maçına döneriz.