2009 yazında hayatımıza girdi Arjantinli süper bücür, ilk geldiği dönem bir çoğumuz bu denli hayatımızda derin izler bırakacağını tahmin etmemişti muhtemelen. Youtube’da ki videoları ümit verse de kısa boyu ve güçsüz görünen fiziği ile o dönemlerde Güney Amerikalı transferlerimizde düşünüldüğünde lige uyumu herkes için soru işaretiydi. Ama Pablo belki de  bir soru işareti olarak geldiği Bursa’da öyle bir tarih yazdı ki istisnasız herkesin gelecek nesillere anlatacağı bir süper kahraman olarak veda etti  bugün Bursaspor’a.

 

249 maç, 19.335 dakika, 68 gol, 79 asist, 1 Süper Lig şampiyonluğu ve sayısız güzel hatıra…

 

2009-10 sezonu Aydın’da üniversite okuduğum dönem ligin 8.haftası Manisaspor deplasmanındayız. Bizim tribün her zamanki gibi Manisa’ya akın etmiş ve deplasman tribünü biletleri tükenmiş. Oraya kadar gidilmişken dönmek olmaz Bursa’dan gelen ve bilet bulamayan arkadaşım ile rastgele denk geliyoruz ve giriyoruz Manisaspor tribününe. Dakikalar ilerliyor ve beklenen gol bir türlü gelmiyor. Son 10 dakikaya girilirken bir frikik kazanıyoruz, topun başına o maça dek Bursaspor forması ile sadece 132 dakika şans bulabilen Batalla geçiyor.  Arkadaşıma diyorum ‘’youtube’da frikik golleri vardı, dikkatli ol. Golü atarsa sakin kalalım.’’  Ve o Batalla Manisa’da frikiği kaleye sokarak Bursaspor camiasına adeta ‘merhaba’ diyordu. Şampiyonluk maçında Beşiktaş’a atıtığı gol, Kadıköy’de ki kafa golleri, Mestella’da Şampiyonlar Ligi tarihimizdeki ilk gol, Trabzon’da geçen sezon bizi ipten alan gol ve daha niceleri. Gerçekten onu canlı gözle izleyen tüm takım taraftarları çok şanslı, bizler ise şansımızın yanında çocuklarımıza, torunlarımıza anlatacağımız bir Süper Kahramanımız oldu diye ayrıca gururluyuz.

 

Bu şehrin ve camianın gördüğü en büyük karakterlerden biri idi Pablo Martin Batalla, bu veda bu yüzden canımızı çok yaksa da  en azından geriye dönüp diğer ‘şampiyon’ apoletli oyuncularımızın ayrılışına  baktığımızda onlara nazaran güzel bir uğurlama oldu diye düşünüyorum. Geçen sezon veda etseydi mesela  ‘’Nerede a…  k… Batalla’sı’’ diyerek uğurlamış olacaktık Allah korusun.  Ya da Çin’den hiç dönmeseydi belki de bazılarının gözünde hep ‘hain’ olarak kalacaktı.

 

Bundan sonra maç kadrolarına baktığımızda Batalla’yı görüp gözlerimiz parlamayacak hiç mesela, ya da  onun ismini listede gördüğümüzde rakip kim olursa olsun içimizde yeşeren umutlar olmayacak. Sahadaki yeri belki dolacak (ki ben bu konuda her ne kadar Mustafa Hoca 8 numaraya devşirse de Furkan Soyalp’e çok güveniyorum 8’de kalsa da 10’a geçse de bence hakkını verecektir)  ama gerçekten bu taraftarın  böylesine sevgilisi olmak öyle kola kolay hiçbir futbolcuya nasip olmayacaktır.

 

Maç sonu röportajında ‘’taraftar olarak her zaman, bir şey katacağıma inanırsam da  teknik/idari olarak burada olmayı isterim’’ dedi Pablo ve bizim  ona dair hayallerimizi canlı tutacak ümidi verdi.  İnşallah yollarımız bir gün tekrar kesişir Kaptan, yaşattığın sayısız güzel hatıralar için sağ ol var ol.  Hakkın ödenmez…