Bursaspor lige yine mağlubiyetle başladı. Kötü geçen iki sezonun ardından galibiyetle başlamak, üstelik Kadıköy deplasmanından üç puanla çıkmak takım ve camia adına büyük moral kaynağı olabilirdi. İnançla birlikte yüksek moralin birçok güçlüğü yenebileceği bir gerçektir.

Şapkayı şöyle bir önümüze koyalım. Sonuç ve süreç olarak bana hangi oyuncular katkı sunmuş? Hangi bölgelerde oyuncu eksiğim var ve nereye takviye yapmalıyım?  Fakat lig bittiğinden beri belirsizlik almış başını gidiyor. Piyasada aynı oyuncu isimlerinin Bursaspor’a transfer olma ihtimali dönüp duruyor. En kötü karar karasızlıktan iyidir deyip inisiyatif alamıyor musunuz? O hâlde neden oradasınız? Sütten ağzınız yanmış, yoğurdu üfleyerek yiyormuşsunuz güya. Ben ortada ne süt görüyorum ne yoğurt.

Bursaspor sahada mağlup bir oyun anlayışı sergilemedi ama rakip sahaya yerleşerek ileride, üçüncü bölgede top da yapamadı. Hücum oyuncularının ayağında top tutmadan, ileride top çevirmeden futbol oynamaya çalışması bulundukları ligin kalitesine ve Bursaspor’a yakışmadı.

ARTILAR ve EKSİLER

Badji ayağındaki topu yana ve geriye atmaktan öte gidemedi. Üzülerek söylüyorum ki Aytaç Kara ile birlikte oyuna bir etkileri olmadı. Yusuf Erdoğan’ın da geçen yıldan bu yana takıma elle tutulur anlamda sunduğu bir katkı yok. Furkan Soyalp’in forvet arkasındaki baskısı, top kapma çabası, ileriye kat etmesi takıma hareket kattı. Batalla’dan sonra o bölgede bir boşluk hissetmek normal fakat Furkan’ın da çok sayıda maça ilk 11’de çıkıp 90 dakika oyunda kalması gerekir. Üretken olmayan hücum hattının cezası ona kesilemez.

RAKİP NASILDI?

 Ligin ilk maçı olması sebebiyle rakip de hazır değildi. Defansta büyük açıklar verdiler, orta sahaya tamamen hâkim olamadılar, kanatlardan çok fazla adam kaçırdılar. Bursaspor bir bakıma yeteneği belli oyuncularının bedelini ödedi. Eğer birkaç iyi oyuncu alıp hücum hattını güçlendirebilseydik bugün Bursa’ya eli boş dönmezdik.

ELLERE VAR DA

VAR sistemi bu sezondan itibaren ligimizde uygulanmaya başlandı. Benim ilk edindiğim izlenimler çerçevesinde bu sistem taraftarlara henüz güven vermedi. Sistemin yeterince anlaşılmadığını ve sistem hakkında daha sağlıklı yorum yapabilmek adına zamana ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.

HUKUK DIŞI

 Maçtan sonra Bursaspor taraftarlarına uygulanan hukuka aykırı hareketler de kabul edilemez. Kişi hak ve hürriyetlerine karşı yapılan bu hareketlerin sorumluları adalete hesap vermelidir.