Bursaspor deplasmanı çok zor olmalı! Bursa’da sahaya çıkan takımın ayakları tir tir titremeli, işte böyle olmalı. Bursaspor kendi evinde kolay kolay maç kaybetmemeli, bugün olduğu gibi sonuna kadar mücadele ruhu ve takım olmanın azmiyle hareket etmelidir.

Her şeyden önce Bursaspor’a bugünkü oyun anlayışı, son ana kadar verdiği savaşım ve maçı kaybetmemesinden dolayı teşekkür ediyorum.

Ne Değişti?

Bursaspor’un oynadığı oyunu artık neden beğeniyoruz? Geçen sene yazdığım yazılarda bu takımın üç pas yapamadığından şikâyet ediyordum. Teknik Direktör Samet AYBABA, bu takıma pas yapmayı, topu ayakta tutmayı ve bir takım kurgusuyla hareket etmeyi öğretti. Eline sağlık diyelim.

Defans hattına baktığımızda merkezde Ertuğrul ve Chedjou ikilisi, ilk maçları olmasına rağmen çok iyi bir uyum yakaladılar. Özellikle hakkında birçok eleştiri yapılan Chedjou, tecrübesiyle, oyunuyla Bursaspor taraftarına ben buradayım diyerek güven verdi. AYBABA’nın, sağ bek Burak’ı sağ açık oynatarak onun hızından ve çalımlarından yararlanırken, Barış ile birlikte defansa katkı sunsun diye böyle bir tercih yaptığını düşündüm. Genç ayak, mevkisi olmamasına karşın görevini elinden geldiğince yapmaya çaba gösterse de maçın seviyesi ve rakip oyuncuların tecrübesi biraz ona göre değildi. Genç yeteneğin her zaman arkasındayız, çalışmaya devam ederse formayı düzenli olarak neden giymesin?

Latovlevici Meselesi

Oyuncuyu neden ayrı bir başlıkta değerlendiriyorum? Türk futbolunda bazıları tarafından anlaşılmayan bir mesele var. Anadolu kulüplerinde çok iyi başarım gösteren oyuncular İstanbul takımları tarafından hemen alınıyor. Bakınız, bu oyuncuların sadece iyi yönlerine bakarak karar veriyorsunuz. İstanbul takımlarını izlediğimde taraftarların en ufak bir hatada oyuncuyu asıp kestiklerini ve haksız yergilerde bulunduklarını görüyorum. Futbol aynı zamanda sabır işidir. Oyuncunun gelişimini desteklemeli, hata yaptığında da alkışlamalısınız. Siz istiyorsunuz ki her maç gelene üç gidene beş atalım. Bu ayakları yere basmayan bir anlayıştır. Maç özelinde değerlendirecek olursak Latovlevici zihin ve beden olarak takıma önemli bir katkı sundu. Üstüne koyarak devam etmesini dilerim.

İsim İsim

Beşiktaş maçı özelinde ve takımın yeni silüeti sebebiyle isim isim değerlendirilmesi gereken oyuncular olduğunu düşünüyorum.

Kaleciden başlayalım. Kim olursa olsun arkasında Bursaspor taraftarının olduğu kaleci yürekli oynamalıdır. Bugün Okan KOÇUK da ilk sınavını çok önemli bir maçta verdi. Gördüğümüz kadarıyla gelen gideni aratmayacak, hatta çok daha iyisi olacak. Buna kalben inanalım, ne dersiniz?

Daha önce eleştirdiğim Aytaç KARA’ya teşekkür etmek istiyorum. Orta sahadaki mücadelesi bugünkü oyunumuzun şekillenmesinde etkili oldu. Saivet’in de yanına gelip defansa katkı sunması önemliydi. Furkan SOYALP’in forvet arkasında yaptığı bazı pas tercihleri hatalı olmasaydı bugün sonuç daha farklı olabilirdi. Lima’nın kaleciyle karşı karşıya golü kaçırmasını pek kabul edilebilir bulmuyorum. Bir maçta kaç kere kaleciyle karşı karşıya kalabilirsiniz ki? Hangi maç olursa olsun, bunlar kaçarsa çok ah vah çekeriz. Tunay TORUN’un ise şimdiye kadar takıma gözle görülür bir katkı sunduğunu görmedim. Onu bekleyip görelim mi?

Önceki haftalarda eleştirilerimizin odağındaki isimlerden biri de Yusuf ERDOĞAN’dı. Gayreti ve koşusuyla yaptığı asist için o da bir teşekkürü hak etti. Yeni transfer Sakho ise görev aldığı kısıtlı süreye rağmen gösterdiği başarım ve attığı gol ile formaya talip oldu. Bursaspor yeni forvetine kavuştu diyelim mi?

Gol Değil Ofsayt

Beşiktaş’ın attığı gol FIFA kurallarına göre ofsayttır. Eğer gözlerimizde sorun yoksa eğer ekran bize yanlış görsel göstermediyse pozisyon ofsayttır. Gel gelelim maçın hakemi pozisyonu izleme ihtiyacı dahi hissetmedi. Ben VAR sistemine güvenmek istiyorum, Türk futbolu bu sisteme güvenmek istiyor fakat sistem hâlâ izleyenlere bu güveni verebilmiş değil. Konunun yetkililer tarafından ele alınıp tartışılması gerektiği kanaatindeyim.

Bir Not

İstanbul’un yakışıklı beyefendisi, karizmatik adam, Beşiktaş’ın yıldız transferi Loris Karius da Türk ligindeki ilk gölünü Bursaspor’un yeni transferi Diafro Sakho’dan yemiş oldu. Afiyet olsun, diyelim mi?