Uzun zamandır Bursaspor gündeminden uzaktaydım iş yoğunluğundan ötürü maça gitmeden önce hatta kombineyi bile cumartesi günü alabildim. Stadyuma gittiğimde geçen seneden kalan oyunculardan başka tanıdığım yok desem çok da yanlış sayılmaz.
Maç başladıktan 5 dakika sonra bende oluşan hava sanki Athletic Bilbao maçını izliyorum oldu. Tabi ben de biliyorum sahada yabancı oyuncular vardı ama gençlerin oluşturduğu hava öyle bir meltem estirdi ki bana ve “Keşke Batalla bu takıma abilik edebilseydi” dedim.
Jani Atasanov maç öncesi sosyal medya hesabından “Bize inanmıyorsanız maça gelmeyin” yazmış açıkçası geçen senden sonra böyle gazlamalar bende önyargı oluşturuyor artık lakin sahadaki Jani ve arkadaşlarının bu algıyı kırması çok uzun sürmedi hatta skor tabelasına bakıp kiminle oynadığımıza bakma gereksiniminde bulundum. Rakip Akhisarmış ligin favorilerindemiş buna aldırış etmeden çatır çatır mücadele edip formanın hakkını verdiler.
Altyapı romantizmi çok üst düzeyde olmasa da olan taraftarlardan. Gençleri izlemek bilhassa keyif veriyor lakin bazen altyapıdaki oyuncular öyle bir gazlanıyor ki ben de izlerken o tufana kapılıyorum. Ali Akman’ı sahada görmek bu konuda bir testti benim açımdan öyle ya çok ciddi rüzgarla geliyor lakin ilk maçında bu testti fazlasıyla geçti. Attığı goldeki son vuruşu, yaşına göre soğukkanlılığı ve en önemlisi gol sevincindeki çocukluğu, mutluluğu, tebessümü. O golü attığında ailesinin yanında olmak sevinçlerini izleyip o övüncü, mutluluğu paylaşmak isterdim.
Futbolcu analizinden devam edersek İsmail Çokçalışson diye bir çocuk var sanırım ben ondan daha heyecanlıyım. Pozisyon alışı, oyuncu karşılayışı tam bir kuzey ülke oyuncusu gibi ama belki oyun yapımızdan belki de kendi yapısından ötürü çizgiye indiğini, inebildiğini göremedik. İnşallah haftalar ilerledikçe oyun şablonumuz oturdukça bu özelliğini de görürüz. Gelelim abisiz takımın abisine; Emirhan Aydoğan. Emirhan’ın nasıl bir oyuncu modeli olduğu sorulduğunda Belluschi, Belezoğlu gibi oyunu iki tarafıyla oynamaya çalışan oyuncular örnek veriliyordu ama Emirhan’ı böyle düşünmüyor herhalde Yalçın Koşukavak zira Emirhan 2 haftadır attığı gollerle sanki bir tık daha hücumcu görüntüsü çizdi. Diğer yandan benim kafamda Emirhan’ı tanımladığım rolü Jani oynuyor aynı şekilde Jani’yi tanımladığımı da Emirhan. Bu değişecek mi ilerleyen haftalarda göreceğiz. Bu paragrafta Burak ve Kubilay’dan biraz bahsedip yazıyı bağlayayım bir yerlere. Burak maçın yıldızıydı. İlk adımının hızlı olduğunu geçen seneden biliyoruz aynı şekilde doğru tercihleri yapamadığını da. Bu maç özelinde 2 doğru karar verdi maçı çözdü. Mental olarak kendini geliştirirse yetenekleri onun farklı seviyelere taşıyabilir. Üzerinde en çok baskı olan oyuncu Kubilay bunun sebebi aldığı maaş da olabilir geçen seneden bu yana üzerine yapışmış “Umursamaz” tavır da olabilir tam olarak bilmiyorum. Boyuna bakıp onu pivot santrafor olarak düşünüyoruz ama buna hiç yatkın bir oyuncu değil en azından şimdilik. Altyapıda izlerken de önüne atılan toplarda daha başarılı oluyordu. Bu hafta da savunma arkasına yaptığı koşularla 2 golde de pay sahibi oldu. Önümüzdeki hafta da kendi fileleri havalandırır inşallah da yükü üzerinden tamamen atabilir.
Özetle bu Bursaspor insana heyecan veriyor hiç olmasa oyuncuların gelişimini takip etmek açısından. Gelecek haftalarda oyunu 3. Bölgede oynamaya yardımcı olacak oyuncular da alabilirsek belli mi olur yine, yeniden 25-30 bin kişiye oynayabiliriz.