13 Haziran 2018, futbol direktörlüğü görevine getirilen Mustafa Er günler sonra ‘’GÖRDÜĞÜ LÜZUM ÜZERİNE’’ görevinden istifa etti.
Aileden biri ayrıldığında, yüzünü unutsan da, sesi kalır seninle. Yine de devam eder seninle konuşmaya. 2 yıl sonra o sesi tekrar duyduk. Yabancı gelmedi.
-‘’Nereye gidersen git, gün olur herkes evine döner’’
1 Eylül 2020 tarihinde Mustafa Er, kendisini Bursaspor’un teknik direktörü yapan imzayı attı.
2018’den 2020’ye Bursaspor’da ve tarih sayfalarında çok şey değişti. Bursaspor şampiyon olup küme düşen ilk takım olarak ülke tarihine geçti. Çin’de başlayıp diğer bölge ve ülkelere yayılan salgın dünyayı kasıp kavurdu. Değişmeyen şeyler de vardı tabi, Bursaspor üzerinden reklam yapanlar, kazanç elde edenler, Bursaspor üzerinde emeli olanlar…
2018 yılından çok daha zor bir dönem geçiren Bursaspor’un başına Mustafa Er’in getirilmesi aslında bu zorlukların da bir nevi sonucunda oldu. Zira kulübün sadece zor zamanlarda Mustafa Hocaya sarıldığını, tabiri caizse eline 3 kuruş para geçtiğinde ise kimlere gittiğini anlatmaya yok. Bu yüzden Mustafa Hocanın işinin zorluğunu ne Koşukavak ne de Üzülmez ile kıyaslamamak gerek. Bir de Mustafa Er tecrübesiz diyenler var ki el tavuğunu hep kaz görenler. Bu kulübü küme düşüren teknik direktörün Türkiye’de en çok maça çıkan hocalardan biri olduğunu bile bile, göre göre öyle derler.
Mustafa Hocanın istifasında yaşanan süreçte niye istifa etti diye arkasından sallayanlar istifa etmeseydi de içerideki pis işleri görüp niye orada durdu diye topa tutacaktı. O gün nispeten çok daha iyi imkânlar altında görevinden istifa eden Mustafa Er bugün en zor koşullarda çekinmeden takımın başına geçiyor.
-Bir düşünmek gerek o zaman, iyi bir düşünmek…
Mevcut kadrondan iki kaleci, iki sağ bek, iki sol bek, iki stoper, orta saha ve forvet oyuncuların eksilmiş. Lige 10 gün kalmış, tahtanın açılması mucizelere kalmış.
Tüm bu koşullar altında Mustafa Er’in basın toplantısında kurduğu cümle çok önemli : ‘’Herkesin yüzünü armaya çevirirsek bu işi başarırız’’…
-Ne kadar kolay ne kadar da zor bir cümle…