Bursaspor Basketbol

Beklediğimiz gün geldi ve Eurocup grup kuraları çekildi. Bursaspor’umuzun Avrupa’da rakipleri belli oldu. Öncelikle biz taraftar gözüyle baktığımız için en kolay deplasman nasıl yaparız, en organize şekilde nereye gideriz diye bakarak takım isimlerinden önce ülke isimlerine baktık. Bursaspor’umuzun grubunda İspanya, Fransa, İtalya, Slovenya ve Yunanistan takımları var. Maalesef hep hayalini kurduğumuz vizesiz Balkan ülkesi grupta yok. Kuradan sonra genel taraftar görüşlerine baktığımızda Slovenya ve ağırlıklı olarak Yunanistan deplasmanı ön plana çıkıyor. Pandemi sürecinde nasıl olacak bekleyip göreceğiz. İnşallah bu süreç biter ve istediğimiz, hep beklediğimiz Avrupa deplasmanlarını keyifle yaparız. Gruptaki takımlara genel olarak baktığımızda diğer gruplara göre daha kolay bir grup diyebiliriz. İlk bakışta bu gruptan üçüncü veya dördüncü olup üst tura çıkacağımızı düşünüyorum. Kadrolar kurulmadan bu yorumlar için çok erken ancak biz bu gruptan çıkarız. Tek tek takımları ve şehirlerini kısa kısa inceleyelim:

1-Promitheas Patras (Yunanistan)
Promitheas, 250 bin nüfuslu Patras şehrinin basketbol takımı. Patras, Atina’ya 215 km uzaklıkta. Promitheas, maçlarını 4150 kişilik “Dimitris Tofalos Arena” salonunda oynuyor. Promitheas, Yunanistan’ın Pana, Oly, AEK, Paok, Aris gibi marka basket takımlarından biri olmasa da son senelerde çok başarılı bir takım. Eurocup’ta geçen sene gruplarda çok iyi sonuçlar aldılar. Çeyrek finalde Tofaş ile eşleştiler ancak Korona Virüs yüzünden maçları iptal oldu. Birinci torbadan gelen Yunan ekibi gruptaki en ciddi rakiplerimizden.

2-Gran Canaria (İspanya)
Kanarya Adaları’nın basketbol takımı 1 milyondan fazla nüfusa sahip olan Las Palmas şehrinin takımı ve maçlarını 5200 kapasiteli Centro Insular de Deportes salonunda oynuyor. İsim olarak ve genel başarı olarak grubumuzdaki en bilinen iddialı takım Canaria. Daha önce ülkemizden farklı takımlarla eşleşen Canaria, önceki senelerde Eurolig’de mücadele etmişti.

3-Dolomiti Energia Trento (İtalya)
150 bin nüfuslu Trento şehrinin takımı. Trento şehri Venedik’e 150 km
uzaklıkta. Maçlarını 4350 kapasiteli BLM Group Arena’da oynayan Trento
Eurocup’ın gediklilerinden. Geçen sene Eurocup’ta ilk tur grubunu geçen Trento ikinci tur grubunda ise 0 çekti. İtalya’daki maçımız zor olacak.

4-Cedevita Olimpija (Slovenya)
Slovenya’nın başkenti Ljubjana. Cedivita da başkentin basketbol takımı.
Ljubjana 300.000 nüfuslu küçük bir başkent. Doğal güzellikleri, dağları, gölleri ile öne çıkan sevimli bir şehir. Olimpija maçlarını 12.500 kapasiteli Arena Stozice salonunda oynuyor. Rakiplerimizden en büyük salona sahip takım. Geçen sene Eurocup’ta Daçka’nın grubunda yer alan Cedevita grubu 5. bitirip gruptan çıkamamıştı.

5- Nanterre 92 (Fransa)
Nanterre, Paris’in batı banliyösünde yer alan semtin basketbol takımı. Maçlarını 3000 kişilik Palais Des Sports Arena’da oynuyor. Nanterre Avrupa kupalarında farklı Türk takımları ile eşleşmişti. Geçen sene Eurocup’ta Daçka ve Cedevita ile aynı grupta yer alıp grup sonuncusu olmuştu.

Rakip takımları ve şehirlerini kısaca yazdık.
Grup maçları bittiğinde puan tablosunda şu sıralamayı göreceğimizi
düşünüyorum. (Temmuz ayından tahminde bulunmuş olalım)
1-Canaria
2-Patras
3-BURSASPOR
4-Trento
5-Cedevita
6-Nanterre

Bu gruptan çıkacağımızı, sonraki grupta farklı ülkelere, şehirlere deplasman hayalleri kuracağımıza inanıyorum. Kuralar ve yeni sezon Bursaspor’umuza şimdiden hayırlı olsun. Allah yüzümüzü kara çıkarmasın.

HAYALLER BİR BİR GERÇEK OLUYOR!