Pertev : Kökeni Farsça. Işık, parlaklık, anlamlarına gelen isim.

Yaşı genç olsa da ışık saçan bir kişilik. Tıpkı bizim genç başkanımız Adanur gibi onda da bir şeytan tüyü var.

İki genç ismin tanışma serüveni Latovlevichi ve Stancu’nun tahta sürecinde başlamış, muhtemel tanışma tarihi Haziran ya da Temmuz 2021 yani. Bu tanışma Pertev’in kelime anlamı gibi büyük bir parıldama büyük bir ışık hüzmesine yol açmış olacak ki iki tarafın dostluğu müthiş bir güven duygusu içinde gelişmiş. Birbirlerini çok sevmişler, öyle ki muhtemel 1 bilemediniz 2 aylık tanışıklıkları neticesinde Pertev, Adanur’a ben sizi çok sevdim nikah şahidim olur musunuz demiş, başkan da seve seve diyerek şahitlik etmiş.

Tabi tüm bu sevgi, saygı, güven iklimi içerisinde bir yandan da transfer hareketliliği var elbet. Seçim vaatleri arasında futbol aklımız Mustafa Er, hocamız en doğrusunu bilir lafları bir anda buhar olup uçmuş. Hamama girenin kendisini Zeki Müren zannetmesi gibi Emin başkan da kendini futbol uleması addetmiş olacak ki Mustafa Er ve scout ekibinin önerdiği oyuncular Emin Adanur tarafından reddedilmiş gerekçe kaliteli bulunmayışıymış. Ee tabi haliyle 1-2 aylık bir tanışıklık neticesinde Pertev’e güvenmek daha cazip gelmiş olabilir Adanur’a, parayı veren o kardeşim.

-Karşılığı yokmuş gibi-

Tarihe not düşülsün diye; Emin Adanur’un 19 Nisan’da attığı tweet;

‘’Görün ki, ‘hoca’ demediğiniz Mustafa Er, futbolcu yerine koymadığınız gençler 30 hafta sonunda neler neler yaptı. Bizler sizin yanınızdayız. Hiçbir zaman bu yolda yalnız yürümeyeceksiniz. Başarılar Bursasporumuza..’’

-Seçim öncesi öyle, seçim sonrası böyle demek.

Karakterler çok uymasa da meşhur söz akıllara geliyor haliyle;

”Aslan ceylanı yemeye 40 gün önceden karar verir de 40 gün ortalarda gözükmez karnının gurultusu duyulmasın diye!  ”

Tabi tekrar tekrar vurgulamakta yarar var, tüm transferler sevgi saygı çerçevesinde sıfır komisyon ile getirilen oyuncular. Henüz şeffaflık ilkesi gereği gelen oyuncuların alacağı ücretler, imza bedeli, bonuslar vb. maddeler açıklanmadı ancak bildiğimiz bu, sıfır komisyon…

Sadece aldığımız değil alamadığımız oyuncunun menajeri bile Pertev. Bakınız 35 yaşında 500 bin euro bonservis bedeli konuşulan Adis Jahovic transfer gelişmesi…

Nihayetinde Mustafa Er ve scout ekibinin listeleri üst üste veto yerken, Pertev’in listeleri üst üste kabul görmüş. Araya bir sağ bek ve stoper de sıkıştırsaymış keşke bu hayırsever arkadaş demeden edemiyor insan.

Tabi tek sorun bu da değil, bazı transferlerin olup bittikten sonra teknik ekibin bilgi sahibi olduğu bilinen bir gerçek. Böyle bir durumda verilen mesajı anlamamak için ne olmak gerekir hepimiz biliyoruz sanırım. Yapılan net bir mobbing.

Mustafa Er’in bilgisi ve isteği doğrultusunda alınan tek isim Namık Alasgarov olduğu söyleniyor. Jorquera ise tahtanın meyvesi. Hocanın transfer listesinde forvet alternatifleri arasında ilk 5 sırada bile olmayan Batuhan Karadeniz’i ortaya atıp Matavz mı Batuhan mı kardeşim, başkan haklı her şey ortada diyenlere selamlar.

Bitti mi, bitmedi. Hangi başkan maç öncesi takımını baskı altına alacak, rakibi de motive edecek şekilde skor vererek bunu sosyal medyadan dile getirir? Eğer bir planınız var ve bunu yavaş yavaş işliyorsanız belki, tabi biz böyle olmadığını çok iyi biliyoruz!

Buna da peki, ya sonra? Ligin ilk maçı, transferler yetişmemiş, lisanslar büyük ölçüde çıkmamış, takım geçen seneye göre bile daha güçsüz şekilde sahaya çıkmış ve istenilen skor elde edilememiş müsabaka 1-1 neticelenmişti. Ligin ilk maçının gecesi başkan kumar, günah, bedel içerikli tweet atıyor altına yöneticisi ya Bursaspor başa ya kuzgun leşe diyor. Yani kelle istiyor. Saat gece 02.00

-Mizahçı arkadaşlar…

Tüm bu yaşananlar neticesinde ilmek ilmek örülen hikâyenin finali planlanandan biraz erken gerçekleşiyor. Mustafa Hoca blöfü yemeyip istifa ederken, keşke menajerler kadar dikkate alınsaydık, o kadar hatrımız olsaydı diyor.

Yalnız gözümüzden kaçmıyor Mustafa Hoca gitti gideli başkan twittera uğramaz, skor vermez oldu. Hadi skor vermiyorsun bari profesyonelliğin gereği olarak bir tweet at, böyle olmaz daha çok çalışacağız falan de. Nihayetinde takımın aldığı tek puan kuzgun leşe Adana maçı. Üstüne hem Erzurum’a hem Eyüpspor’a yenildik kıymetli ekip liderim.

3 maça 3 farklı hoca ile çıktık. Erzurum’da rakım yüksekti hadi bedeli ona ödettik, Eyüp maçında tarumar olduk bu maçın bedelini kime ödeteceğiz, Eyüp Sultan hazretlerinin duası mı vesile oldu yoksa mağlubiyete?

Şimdi neredeyse aldığın yabancıyı gönderip yerine başka yabancı alacak kıvama geldik. Bu mu futbol görüşün, bu mu futbol anlayışın? Risk aldım ya da ben getirdim dediğin adamların 1 maçını dahi 90 dakika izlediğine emin değiliz be başkanım. Sen yine de güven tabi Pertev’e. O da bizim bir maçımızı 90 dakika izlediyse belki bir stoper bir sağ bek transferine vesile olur, hayır dua alır.

Abi sana ne yazcaz bu transferlerden, bu işin hakkı ne?

Ha hep Pertev adı zikredilince bazıları oh be işin ucu bize dokunmuyor diyor da; düne kadar köfte ekmek satanlar, mahalle aralarında sac işi yapıp günümüzde fake başkanlık yapanlar, geçmişte babası bugün oğlunu bu işlere sokanlar  bu şehir sizleri de biliyor elbet…

Yazı çok uzadı, Bursapor bizim göz bebeğimiz her şartta ve koşulda desteğimiz mutlak, sevincimiz ortaktır. Kişiler gelip geçse de Bursaspor var olacaktır, ligin sonuna kadar en küçük bir umut ışığını dahi kovalamak boynumuzun borcudur. O yüzdendir ki herkes görev ve sorumluluğunun bilincinde hareket etmeli. Etmeli ki daha büyük bedeller ödemeyelim.

Yine de bir sonuca bağlayacaksak, düzeltilmesi gereken şeylere değineceksek eğer;

Gördük ki bu işler yazılıp çizildiği gibi değilmiş. Gördük ki sosyal medya başka kulüp yönetmek başka işmiş. Gördük ki para her şeyi çözmüyormuş. Gördük ki her blöf yenmiyormuş. Gördük ki itibarsızlaştırmaya çalışmakla insanlar küçülmüyor aksine büyüyormuş. Gördük ki Bursaspor kavgasını diri tutanlar ile siyasi çekişmeleri diri tutanları insanlar ayırt edebiliyormuş…

Bakalım daha neler göreceğiz…