Türk tiyatrosunun Shakespeare’i olarak adlandırılır Orhan Asena.

Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe, Orhan Asena‘nın yazdığı en önemli tiyatro oyunlarından biridir. Oyun, saray entrikaları sonucunda Şehzade Mustafa‘nın boğdurulmasıyla başlar. Sonrası taht kavgaları, idam sehpaları ve çöküş diye devam eder.

Bir Fransız atasözü der ki ‘’Felaketler art arda gelir’’

Yine bir başka sözde hiçbir başarının tesadüf olmadığından bahsedilir.

Belki çok bahsedilmeyen ama bizim çok iyi bildiğimiz bir başka söz daha vardır tıpkı başarıda olduğu gibi, hiçbir başarısızlık da tesadüf değildir.

Emin Adanur başkan, ya da lügatımıza dâhil olan ifadeyle ekip lideri seçileli tam 112 gün oldu.

İmdat diye bağırası geliyor insanın 112’yi görünce. Gerçekten imdat.

112 günde bir kulüp saha içi anlamında nasıl yönetilmemeli, nasıl yönetilemez dersi verildi tüm ülkeye. Hiçbir başarısızlık tesadüf değildir sözünün sağlaması yapıldı tüm futbol camiasına. Hiçbir şey yapmamanın bazen bir şeyler yapmaktan daha iyi olacağına iman etti şehrin önemli bir bölümü.  Bu kadar olmazı oldurmak büyük meziyet.

                                       Vallahi, billahi, tallahi imdat…

Başkan danışmanlığı görevini yürüten arkadaş ne diyordu sosyal medyada;

Geçen yıllarda bu kadar bol transfer niye yapıldı? Tahtayı açmak için kimler alınmak zorunda kaldı?

17 transfer 3 teknik direktör gelmiş kulübe, top ayağına değmeden 2 futbolcu gitmiş, 2 teknik direktör ile yollar ayrılmış, 2 futbolcu Vakıfköy’e yollanmış. Birçok yönetici istifa etmiş.  Ligin en pahalı kadrosu kurulmuş, en iyi oyuncunu satmışsın, 7 haftada 5 puan toplamışsın. Kuzgunların bile üşüşemeyeceği kadar leş bir takım oyunu var ortada.

                                                        Elhamdülillah…

Takım geçen seneden daha güçsüz, istek yok, gençlik yok, takımın gol attığında sarılacak,  hakkı yendiğinde hakemin karşısında dimdik duracak, şartlar ne olursa olsun taraftarının boynunu eğdirmeyecek bir hocası yok.

Ama olsun onun yerine nikâh şahitliği yapılabilecek,  ekip lideri tak diye söyleyince şak diye yapacak, whatsapp’ında her daim oyuncu listesi bulunduracak menajerimiz var. İlla benden oyuncu al da demiyor, yazıyor menajerler grubuna on dakika sonra şak, başkanım şu oyuncular geliyor. Matavz’ı istiyorsun Bruno’yu da verelim diyorlar. Eşantiyon gibi. İlişkinin mükemmelliğine bakar mısınız? O arada sağ bek yazmayı unutmuşuz whatsapp’a ki orta sahanın en efektif adamlarından Burak Altıparmak sağ bek oynuyor.

                Kötü mal sokakta iyi mal sarayda satılırmış…

Bir tv yayınında ekip liderimiz;

Deyin ki 900 bin €, Tim Matavz’ın sizce bonservisi ne kadar, Tim Matavz gibi oyuncunun hani en kötü 300-350 bin € bonservisi olduğunu düşünün bakın nasıl düştü hemen 650 bin €’ya. %10 menajerliği olsa düştü 550 bin € ya da 500 bin €. Tim Matavz gibi oyuncuya 500 bin € çok mu? Asla değil…

6 maç 1 gol. Mesele sadece gol değil tabi ancak mücadele gücü de fiziğine ihanet eder derecede. Ligi tanıyana kadar atı alan Osmangazi Köprüsü, Kuzey Marmara otoyolu falan geçti, geçecek. Ne vereceği net olan forvet oyuncusu almak yerine böyle bir tercih yapmak istemiş yöneticilerimiz.

Ama olsun geldiği takımda daha pahalıya oynuyordu. İyi transferin kriteri artık bu söz olacak.

Gelelim hocalara.

Fatih Tekke ile Özcan Bizati’nin tek bir ortak noktası var mı futbol görüşü olarak?

Uzaktan yakından bağı olmayan iki farklı teknik adam profili. Hangi akılla 4 hafta arayla bu takımın başına getirilir? Kimse bu kadar kaotik bir ortamda teknik direktör olmak istemez de son çare olursa belki? Ama kim sizle çalışmak istemez öyle değil mi?

Her hoca ile sıfırdan oyun planı çalışan, birbirinin taban tabana zıttı taktik yapısına sahip hocaların çalıştırdığı oyuncudan hangi verimi hangi başarıyı bekliyorsunuz? Her hafta bedel ödeme sırasının el değiştirdiği bu sistemde sıradaki kurban kim?

Özcan Bizati ODTÜ mezunuymuş, yüksek lisans yapmış ne güzel. Ee biz aynı eğitimli ekolden Selçuk Erdoğan’ı denedik zaten teknik ekibin içerisinde. Ee zaten Selçuk Erdoğan ile de Özcan Bizati Samet Aybaba’nın ekibindeydi. Vay be. Bu kadar tesadüfle anca halanın kızıyla evlenirsin kıvamında olaylar.

Ee biraz daha derine inelim, Samet Aybaba ve ekibinin çalıştığı dönemde Ali Ay’ın yanında yakınında olanlar şimdi ekip liderinin yanında yöresinde. Haydaaaa. Çık işin içinden çıkabilirsen.

Gerçekten filmi çok beğendik, oyuncuları da tebrik ederim çok güzel oynamışlar.

Erzurum, Eyüp, Altınordu, Ankaragücü hatta beraberlikle sonuçlanan Tuzla maçı. İşkence gibi maçlar oynadık. Ömrümüzü biraz daha kısalttık. Son dönemlerde o kadar çok kötü şey yaşandı ki, bundan sonrası için söylenebilecek çok az şey var.

“Her şey iyiye gitmeli, çünkü bu kötü şeyleri boşuna yaşamış olamayız”

Düzelicez inşallah be, şu olaylar bi bitsin…