Futbol bir ölüm kalım meselesi değildir, ondan çok daha önemlidir.

Bill Shankly

“Futbol bir ölüm kalım meselesi değildir, ondan çok daha önemlidir” demiş Bill Shankly. Günümüzde futbolun romantik tarafına bakan üç beş kişi kaldık herhalde. Kim futboldan bahsetmeye başlasa hemen “Futbol bir endüstri” demeden geçemiyor. Futbol ekonomisinin içinde yorumculardan futbolculara, malzemecilerden hakemlere bir çok kişi bulunuyor. Ama bugünkü kahramanlarımız menajerler…

Futbolcuların ekonomik çıkarlarını arttırmak için ortaya çıkan menajerlik sistemi bugün sadece Türkiye de değil tüm dünyada tartışılır bir halde. Örneğin ülkemizde oynayan Balotelli‘nin menajeri Mino Raiola bugüne kadar 600 milyon Euro’yu aşan sözleşmelere aracılık etti. Sadece İbrahimoviç ile 155 milyon Euro’luk sözleşmelere aracılık etmiş. Benzer bir durum dünyanın bir diğer büyük menajeri Jorge Mendes için geçerli. Hatta Jorge Mendese aldığı komisyonlarda yeterli gelmeyince (zamanında Türkiye’de bir takım ile de uyguladığı) bir fon şirketi oluşturup başta Porto olmak üzere bir çok kulübü adeta figüran hale getirdi.Türkiye’de bonservisinin yarısına 3 milyon Euro verdirdiği Portekizli Julio Alves‘in futbol kariyeri akıllara zarar.

Tabii bu mesleği de hakkıyla yapanlar elbette var. Örneğin eski kalecimiz Scott Carson ile tüm ekonomik anlaşmalar yapılmasına rağmen imza bir hafta gecikmişti. Bu gecikmenin sebebi ise maaşta iyileştirme değildi. Carson’ın menajerlik şirketi Bursa’nın Carson’ın yaşayabileceği bir şehir olup olmadığını araştırmıştı. Türkiye’de de bir kaç tane (herhalde 2-3 tane) bu türde gerçekten işi hakkıyla yapan menajerler var.

Tabii hırsız suçlu da…

Dünyada ve ülkemizde durum böyleyken gelelim Bursaspor’a. Bu kulübe zamanında (ki o zamanlarda onunla menajer olarak çalışmak yasal değildi.) adımını atan bir menajer bugün kulübe haciz yolluyor. Tabii hırsız suçlu da geçmişten güne kulübün kapısını ona ardına kadar açık bırakan ev sahiplerimiz en az onun kadar suçlu. Kendi proje takımıyla maçımız öncesi de bunu yapması zaten mübah anlayışını da açıkça gösteriyor bu zatın.

Yalnız biz hep isimler konuşarak özellikle hata yapıyoruz. Bir gün Metin olur başka gün Mazlum başka gün Pertev olur. Burada yanlış anlaşılmasın menajersiz futbolcu bulun demiyorum. Ergiç gibi karakter ancak 50 yılda bir karşınıza gelir. Eğer siz Ronaldo ile çalışmak istiyorsanız mecburen Jorge Mendes ile masaya oturacaksınız. Ama Jorge Mendes ile masaya oturmak için Ahmeti, Mehmeti aracı yapıp onları zengin etmemelisiniz. Yada isim farketmez herhangi menajerin önerileri ile futbolcular alırsanız burnumuz pislikten kurtulmaz. En azından büyük paralar harcadığımız transferlerde kuralları bizim koyacağınız günleri görmemiz yakalayacağımız başarıları uzun vadeli yapacaktır.

Not: Tahminimce Anıl Karaer ve Volkan Şen transferleri yapılsaydı bu haciz olayı yaşanmazdı sanırım.