Bursaspor tribünlerinde, herkesin sevip saydığı az sayıdaki kişiden biri o…

1971’de Diyarbakır’da başlayan hayat hikâyesinde, çocuk yaşta ailesiyle birlikte yolu Bursa’ya düştü ve Bursaspor ile tanıştı. “Bizim Bursasporluluğumuz altyapıdan başladı. Rahmetli Abdül ve Fehmi ile mahalle arkadaşıydık. Onlardan iyi bir Bursasporluluk aşısı yedik” sözleriyle anlatmaya başladığı tribün geçmişinde şimdi herkesin ‘ağabeyi’ Mehmet Güzelsöz…

Güzelsöz ile “Hafızamdan sildim” dediği 2010 öncesini değil veya geçen süreci değil, bugünü ve camianın hali hazırda tartıştığı konuları konuştuk.

Güzelsöz’e ilk olarak yakın zamanda yıkımına başlanacağı konuşulan Atatürk Stadyumu’nu sorduk. “Atatürk Stadyumu ve çevresi bizim için hayatın merkeziydi. Bizi biz yapan ve hayallerimizin gerçek olduğu yer.. Yıkılırken izleyemem sanırım” diye başladığı sözlerinde asıl vurguyu yeni stadın halen bitirilememiş olmasına yapıyor Güzelsöz “Recep Altepe çok iyi bir Bursasporlu ve bugüne kadar maddi anlamda bu takıma en büyük desteği veren idareci de o. Bölükbaşı yönetimine verdiği destek hariç. Ama stadyum konusu, tutulmayan “Yerinde yapacağız” sözünden bugüne her şeyiyle tam bir skandal halini aldı. Maçlar oynanıyor fakat hala bitmemesi her geçen saniye Bursaspor’a da, Bursa’ya da büyük zarar veriyor. Dünyanın ilk 10 stadı arasında diyorlar ama milli maçlar Konya’da oynanıyor. Niye? Cevap çok basit; bitmedi çünkü. Kendi federasyonun sana milli maç vermeye çekiniyor, sezon sonu Avrupa’ya gidersek UEFA bu statta maç oynatır mı?”

“BEN DE ALMAM”
Stadyum ile ilgili bu sözlerine ek olarak Güzelsöz, loca vb. alanlara fazla talep olmamasına dair de, “Loca katlarını gezme imkânı buldum. İlk gittiğimde elektrik tellerinden sesler geliyordu. Kablolar, borular; korku filmi gibi. Bakın, bir dilenciye bile para verdiğinde en azından ‘Allah razı olsun’ sözünü duymak istiyor insan. Söz ile de olsa bir karşılık bekliyor yani. Stat konusunda da böyle… Yaptıkları harcama karşısında iyi bir hizmet, iyi şartlar, yani doğru dürüst bir karşılık bekliyor insanlar. Ben isterdim ki imkânı olan herkes alsın ama şimdi düşünüyorum; alacak maddi gücüm olsa, Bursaspor ile bu kadar içli dışlı olmasam inanın şu şartlarda ben de loca falan almam. Kaldı ki maç günleri dışında da kullanılamıyor şu an. Ayrıca biz de koreografi yapamıyoruz. Çatı yüksek ve inşaat halindeyken makaralı sistem istedik, yapılmadı” diyor.

“SADECE TANIKLIK İÇİN..”
Stadyum hakkında konuşurken, stadyumun o çok tartışılan ve kiminin gittiği, kiminin boykot ettiği açılış törenine ilişkin de Güzelsöz’ün görüşüne başvurduk. “O dönem dışarıda olsanız ne yapardınız?” sorusuna gelen yanıt “Giderdim” oldu ama ekledi Güzelsöz; “Sadece bir tarihe tanıklık etmek için giderdim, bireysel olarak. 200 milyon TL’lik büyük bir yatırım bu. Burada asıl eksik Bursaspor Kulübü’nde. Kulübün kendine has, ayrı bir açılış organize etmesi gerekiyordu ama bu yapılmadı”

“DAĞINIKLIK PROBLEMİMİZ VAR”
Mehmet Güzelsöz’ün yeni stada geçiş ile beraber Teksas’ta nelerin değiştiğine dair soruya ise cevabı net; “Stat değişimiyle hiçbir şey değişmedi. İyi anlamda da, kötü anlamda da o açıdan aynıyız. Çünkü kalenin arkasında duran insanlar büyük oranda yine aynı insanlar. Dağınıklık problemimiz var, kimsenin kimseyi sallamaması gibi bir sorunumuz var ama bunlar zamanla hallolabilecek şeyler. Geçmişte denediğimiz ve 7 Mayıs olaylarının ardından ne yazık ki dağılan Bursaspor Taraftarlar Birliği’ni(BTB) daha planlı, daha seçici ve bu defa dağılmayacak şekilde tekrar oluşturmak istiyoruz mesela. Bu çok önemli… Bir de Passolig problemi var. Bunu boykot eden arkadaşlarımız var. Onların çoğu tribünü bilen, bu işten anlayan, tribüne emek veren adamlar. Onların eksikliğini hissediyoruz.”

“SOSYAL MEDYA AYRIŞTIRIYOR”
Günümüzde hızı ve gündem belirleme gücü ile basını gölgelemeye başlayan sosyal medyanın(Facebook, Twitter vb.) da tribünlere olumsuz etkileri olduğunu düşünüyor Güzelsöz. Konuya dair, “Gücünü küçümsemiyorum ama sosyal medyanın gündemi sabun köpüğü gibi. Şişiyor, şişiyor ve bir anda sönüveriyor. Her defasında bir şey olacak sanılıyor ama öyle olmuyor. İnsanlar orada birbirini kırdığı ile kalıyor. Birbirinin yüzüne söyleyemeyeceği şeyleri rahatça yazıveriyor. Ek olarak, sosyal medya kullanımı arttıkça tribünlerde siyasi ayrışmalar da başladı. Bir araya geldiğinde sadece Bursaspor ile alakalı konuşan insanlar orada her şeyi konuşmaya ve tartışma, ayrışma alanı genişlemeye başladı. Ben, tribünde aktif olan arkadaşlarımızdan bu yüzden bu konuyu düşünmelerini bekliyorum. Bu şekilde camia olamayız, olamadık da zaten” ifadelerini kullanıyor.

“YÖNETİM GÜVEN TAZELEMELİ”
Mehmet Güzelsöz, takımın durumu, Hamza Hamzaoğlu ve Ali Ay başkanlığındaki yönetime dair görüşleri sorulduğunda ise söze “20 tane Ali Ay’ımız olsa bu kulübün sırtı yere gelmez” diyerek giriyor ama ekliyor; “Takım sonuçlar itibariyle beklenenden çok daha iyi gitse de oynanan futbolun çoğunluğu tatmin etmediği açık. Bana göre de yetersiz. Bunu görmek lazım… Hamza Hoca da buna rağmen, başarı kazandırırsa alkış alır ama eski takımıyla alakalı sürekli konuşmasını da bu taraftar hafızasına kazıdı bir kere. Buzdolabında şimdilik onlar. Yönetim için de şunları söyleyebilirim; Başkan çok iyi niyetli ve ben güveniyorum. Yönetim içinde sıkıntılar olduğunu duyuyoruz. Kendilerine de söyledik, yeni ve daha güçlü, daha çalışkan bir ekibi yanına alarak güven tazelemesi lazım başkanın. Yeni bir yönetimle yola devam etmesinde fayda var gibi görünüyor”

“TEK REİS BURSASPOR”
Güzelsöz’ün tribündeki gençlere çağrısı ise şöyle; “Alttan eğitimli bir nesil geliyor. Özellikle burada ÜNİTİMSAH’a büyük iş düşüyor. Tribünün profili, kongre üyelerinin profili ve camianın profili… Tüm bunlar bir bütün. Bursaspor tribünleri hepimizin… Hepimiz bir arada olursak bu mücadele daha da anlam ve güç kazanacak. Tabii ki tribündeki tecrübeli ağabeylerine kulak versinler ama herkesin tek bir reisi olmalı, o da Bursaspor olmalı. Herkes birbirine saygı göstermeyi öğrenmeli. Biz işimizi düzgün yapalım ki, işini düzgün yapmayan futbolcuya da, hocaya da, yöneticiye de, başkana da söz söyleyebilelim”

SORU-CEVAP
En unutamadığı maç: Şampiyonluk maçı
En unutamadığı deplasman: Şampiyonluk sezonu, 3-2’lik Kadıköy zaferi
En unutamadığı gol: Frasineanu’nun Telekom deplasmanı golü
En unutamadığı an: Şampiyonluk anı
En sevdiği beste: Çıldırt bizi bu sene yine
En efsane: Batalla

NE İFADE EDİYOR?
Atatürk Stadı: Hayatım
Timsah Arena: Yeni hayaller
Tribün: Her şey
Teksas: Olmazsa olmaz
Nejat Biyediç: Baba
Batalla: Büyükbaba
Sakarya: Sildim
16 Mayıs: Hayallerim
İbrahim Yazıcı: Büyük Başkan
7 Mayıs: Kara leke
Abdülkerim-Fehmizat Bayraktar kardeşler: Dostluk

Röportaj: Gizem Nur Kale – Yusuf Mercan